Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalny Puchar Polski. Ryszard Wieczorek odbudowuje wizerunek Odry Wodzisław

Redakcja
Ryszard Wieczorek po latach wrócił na ławkę trenerską Odry i próbuje wyciągnąć ją z piłkarskiej zapaści. Zespół ma szansę na zdobycie regionalnego Pucharu Polski
Ryszard Wieczorek po latach wrócił na ławkę trenerską Odry i próbuje wyciągnąć ją z piłkarskiej zapaści. Zespół ma szansę na zdobycie regionalnego Pucharu Polski Polska Press
Przez dekadę Odra Wodzisław grała w piłkarskiej elicie a nawet w europejskich pucharach. Teraz występuje w klasie okręgowej. Chce jednak piąć się po szczeblach do wyższych klas. Pomóc w tym ma Ryszard Wieczorek.

56-letni szkoleniowiec jest żywą legendą klubu z Wodzisławia. W jego przypadku historia zatoczyła koło i o blisko 10 latach wrócił na trenerską ławkę. Powoli odbudowuje wiarygodność klubu.

- Nie mam problemu z prowadzeniem zespołu z niższej klasy dlatego zdecydowałem się na propozycję działaczy bliskiej mi sercu Odry - tłumaczy szkoleniowiec.

To nie pierwszy powrót Wieczorka na Bogumińską. Do Odra jako piłkarz trafił z Górnika Pszów w 1984 roku i wkrótce zyskał zaufanie drużyny. Został nie tylko jej liderem, ale też kapitanem. Na krótko, po spadku Odry do III ligi, wyjechał do Niemiec, jednak uległ namowom prezesa Ireneusza Serwotki i wrócił do Wodzisławia w 1994 roku. Dwa lata później razem z drużyną świętował historyczny awans do ówczesnej Ekstraklasy.

Na najwyższym szczeblu rozegrał 50 spotkań i strzelił 10 bramek, ale szczególnie pamięta jedną.
- To była pierwsza bramka Odry po awansie. Graliśmy z Polonią Warszawa, klubem na fali który przyjechał do biednej Odry na stadion na którym grała orkiestra górnicza i pachniały kiełbaski. Wykorzystałem rzut karny, pokonując Piotra Wojdygę z którym przyjaźnię się do dzisiaj, potem nawet pracowaliśmy razem w kilku klubach. Drugi gol też był ze stałego fragmentu, to był mój bardzo mocny element, często strzelałem bramki z rzutów wolnych - wspomina Wieczorek.

W zakończeniu kariery „pomogła“ Wieczorkowi kontuzja.
- Zerwałem więzadła krzyżowe i czekała mnie kolejna operacja. Miałem 37 lat i uznałem, że dalsza gra nie ma sensu. Do dzisiaj gram w tenisa i nawet nie czuję bólu, wtedy o grze w piłkę jednak nie było mowy - opowiada.

Już wcześniej przyszły trener Odry chodził na różne kursy, szkolił się, zdobywał wiedzę. Przydało się, był najpierw asystentem u Albina Mikulskiego a później u nieżyjącego już Jerzego Wyrobka. W tym czasie, bez szwanku dla pracy w Odrze, prowadził drużynę Przyszłości Rogów, z którą awansował do okręgówki.

Choroba Wyrobka była pretekstem żeby poszukać nowego szkoleniowca. Nie szukano daleko. Kredytem zaufania obdarzono Wieczorka.
- Nie miałem nic do stracenia, byłem przekonany że sobie poradzę. Przez dwa sezony Odra zajmowała wysokie pozycje, nie kupowaliśmy meczów co później zostało udowodnione - zapewnia trener Odry.

Po 3,5 latach Wieczorek pożegnał się jednak najpierw z ławka trenerską a potem w ogóle z Odrą.
- Nie szło nam, do klubu wrócił Edek Socha, a wkrótce pojawił się tam Franciszek Smuda. Prezes Serwota nie dał mi zginąć, zostałem dyrektorem sportowym, ale tylko na chwile. Wychodząc z konferencji prasowej po nominacji otrzymałem telefon z Korony i z takiej oferty trudno było nie skorzystać - tłumaczy Wieczorek.

Po Koronie, z którą wywalczył awans do ekstraklasy, był jeszcze Górnik Zabrze i... powrót do Odry. W klubie wtedy jednak źle się działo, toczyła się wojna o władzę między czeskimi i polskimi działaczami na czym ucierpiała najbardziej drużyna i trener.

- W szatni nie było problemu, tkwił on wyżej, w gabinetach działaczy, gdzie toczyła się ostra, bezpardonowa walka o władzę - uważa. - Mogłem wtedy odejść, miałem propozycję z innego, poważnego klubu, ale sentyment do Odry nie pozwalał i za to słono zapłaciłem.

Wieczorek pracował potem jeszcze w Piaście Gliwice, ROW-e Rybnik, ponownie w Górniku Zabrze, Limanovii Limanowa, Kotwicy Kołobrzeg, Wiśle Puławy. Wszędzie zdobył nowe doświadczenie.

Odra w tym czasie staczała się coraz niżej, spadła prawie na samo dno. Obecnie zespół występuje w katowickiej trzeciej grupie klasy okręgowej. W poprzednim sezonie do końca walczyła o utrzymanie, teraz jest liderem z przewaga 2 punktów nad faworytem Unią Turza. Odra awansowała także do finału Pucharu Polski podokręgu Rybnik w który zmierzy się z Unią Książenice 17 kwietnia 2019 roku.

- Chcemy ten puchar zdobyć, to jest pierwszy krok do odbudowy klubu - mówi trener Wieczorek. - Został przedstawiony ciekawy program tego przedsięwzięcia, dlatego zdecydowałem się w tym uczestniczyć. W kadrze mamy 28 piłkarzy, trenujemy profesjonalnie, w bardzo dobrych warunkach. Mamy swoje akademie. Współpracujemy z VfL Wolfsburg, a wkrótce podpiszemy umowę z hiszpańskim Levante. Byli tam już nasi piłkarze i trenerzy, a wkrótce przyjedzie do nas trener z Levante do akademii. Mamy wsparcie kibiców, na meczu z Turzą było 4 tysiące, tyle co chodziło na Ekstraklasę. Działamy transparentnie, mozolnie odbudowujemy wizerunek klubu. Po prostu dzieje się - zapewnia trener Wieczorek.

REGIONALNY PUCHAR POLSKI w SPORTOWY24.PL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Regionalny Puchar Polski. Ryszard Wieczorek odbudowuje wizerunek Odry Wodzisław - Dziennik Zachodni

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto