Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada miasta Chorzów. Za nami pierwsze półrocze pracy rady miasta

Kamila Rożnowska
Rada miasta Chorzów
Rada miasta Chorzów Kamila Rożnowska
Rada miasta Chorzów. Do tej pory odbyło się 11 sesji, podczas których podjęto 191 uchwał. Radni mieli 103 interpelacje. Kto zadał najwięcej pytań prezydentowi, a kto był najczęściej nieobecny? Jakie wyzwania radni stawiają sobie na następne miesiące kadencji? Czytajcie!

Rada miasta Chorzów

Za nami pierwsze półrocze rady miasta, którą wybraliśmy w zeszłorocznych wyborach samorządowych. Jej kadencja potrwa do 2018 roku.

Wynik ostatnich wyborów samorządowych to, przypomnijmy, niekwestionowane zwycięstwo list Platformy Obywatelskiej i Porozumienia dla Chorzowa. Razem zdobyli 11 na 25 miejsc w chorzowskiej radzie.

Drugą siłą jest do niedawna rządzący miastem Wspólny Chorzów, który ma ośmiu radnych. Trzecie jest Prawo i Sprawiedliwość z czterema osobami oraz Ruch Autonomii Śląska z dwójką przedstawicieli.

Rada miasta Chorzów: Sesje są raz w miesiącu

W ostatnich miesiącach radni spotkali się jedenaście razy. Zazwyczaj sesje odbywają się w ostatni czwartek miesiąca, ale od listopada 2014 roku zdarzyło się dwukrotnie, że w ciągu jednego miesiąca odbyły się dwa posiedzenia.

Tak było w grudniu oraz lutym. Nie licząc pierwszej sesji oraz tej uroczystej, kiedy radni świętowali 25 lat samorządów, najszybciej z punktami obrad uporali się podczas pierwszej lutowej sesji, kiedy podejmowali m.in. uchwałę o zmianie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zajęło im to ok. 25 minut.

Rada miasta Chorzów: najdłużej obradowała w lutym

Natomiast najdłużej pracowali podczas szóstej sesji. Radzić skończyli po ok. 4,5 godzinach. Tylko nieco krócej zajęła im debata podczas zebrania czerwcowego. To rozpoczęli tuż po godz. 9, a zakończyli o godz. 13.18.

Przez ostatnie pół roku radni podjęli 191 uchwały. Wśród nich były m.in. decyzje o opracowaniu miejskiego planu zagospodarowaniu przestrzennego jako terenu górniczego, gdzie ma zostać reaktywowana kopalnia Barbara czy wpisania do Lokalnego Programu Rewitalizacji Chorzowa powstania zakładu pozyskiwania stopu wysokoprocentowego krzemu z układem odzyskiwania energii.

To ostatnie miało pozwolić przedsiębiorstwu European Silicon z Łazisk Górnych ubiegać się o dotację unijną. Jednak, jak pisaliśmy w tygodniku Chorzów z 10 lipca, pozyskanie 140 mln zł dotacji z UE okazało się niemożliwe, a firma szuka nowych źródeł finansowania tego projektu.

Rada miasta Chorzów: Absolutorium dla Kotali

Sukcesem Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa, jest również przyznanie mu przez radnych absolutorium za wykonanie budżetu w 2014 roku. W tym roku udało się mu zdobyć 15 głosów "za", a co za tym idzie osiągnął wymaganą bezwzględną większość.

Chociaż było to zwycięstwo minimalne, wystarczyłoby, że dwóch radnych więcej wcisnęłoby przycisk "przeciw" lub "wstrzymuję się" i mielibyśmy powtórkę z głosowania z połowy czerwca 2014 roku. Wówczas Kotala nie otrzymał absolutorium, a przeważyły o tym głosy wstrzymujących się.

Radni w ostatnim półroczu zajęli się również swoimi dietami. Jacek Nowak, przewodniczący rady miasta zaproponował, by wprowadzić "kary" za nieobecność na sesjach oraz posiedzeniach komisji.

Debatowano nad nią dwukrotnie i ostatecznie zdecydowano w jaki sposób podwyższyć diety tym osobom, które reprezentują miasto na forum zgromadzeń międzygminnych i związków komunalnych, ale poprawka o symbolicznych karach (miały wynieść, w zależności od pełnionej funkcji w radzie, od 185 do 265 zł - przyp. red.) została odrzucona.

Jednak treść tej uchwały została zakwestionowana przez nadzór prawny wojewody, właśnie ze względu na brak zapisu o potrąceniach za nieobecności. Radni zatem będą musieli pochylić się nad tą sprawą jeszcze raz.

13 radnych może pochwalić się jak na razie 100-procentową frekwencją na sesjach. Rekordziści opuścili 4 na 10 posiedzeń (nie wliczaliśmy w to uroczystej sesji - przyp. red.).
Marek Dudek ze Wspólnego Chorzowa oraz Klaudiusz Sevkovic z Porozumienia dla Chorzowa - PO - to właśnie przy ich nazwiskach można odnotować te cztery nieobecności. Trzy razy na sesjach nie było Adama Trzebinczyka ze WCh. Zaś po dwie "kreski" przy nazwisku mają: Mariola Roleder (WCh), Krzysztof Hornik (PdCh - PO) i Marian Salwiczek (WCh).

Na wszystkich posiedzeniach jak dotąd byli: Małgorzata Błaszczyńska (PdCh - PO), Halina Hil-tawska (WCh), Bożena Karpińska (PdCh - PO), Waldemar Kołodziej (PdCh - PO), Grażyna Kosińska - Jokel (PdCh - PO), Tomasz Krawczyk (WCh), Marek Krupa (PdCh - PO), Grzegorz Krzak (PiS), Krzysztof Łazikiewicz (PdCh - PO), Jacek Nowak (PiS), Marek Otte (WCh), Jan Skórka (PdCh - PO), Barbara Tabin (PdCh - PO). Od listopada do końca czerwca radni na posiedzeniach mieli 103 interpelacje. Do statystyki nie wliczamy zapytań, które radni kierują na piśmie między sesyjami. Najczęściej na mównicę wchodzili: Krzysztof Łazikiewicz (PdCh - PO) - 19 , Waldemar Kołodziej -11 i Bernadeta Biskup (PiS) - 10 pytań.

Rada miasta Chorzów. Tańsze czynsze na "Wolce", czyli zadanie dla radnych

Poprosiliśmy chorzowskich radnych o ocenę ich pracy w pierwszym półroczu działania rady. Radni są zadowoleni ze współpracy. Jakie wyzwania przed nimi? Jacek Nowak, przewodniczący Rady Miasta, PiS:
Cieszę się, że radni i kluby stają się być bardziej aktywni. Częściej występują z inicjatywą uchwałodawczą, czy chociażby dyskutują nad uchwałami i proponują poprawki. Jestem zadowolony również z tego powodu, że kilkukrotnie udało mi się wypracować takie rozwiązania, które godziły sprzeczne pomysły radnych. Jeśli ludzie rozmawiają ze sobą i chcą się porozumieć, to zawsze można wymyślić kompromis. Dzięki współpracy ze wszystkimi radnymi udało się pod koniec maja zorganizować uroczystą sesję z okazji 25. rocznicy pierwszy wolnych wyborów - mówi.

Podczas niej przyznano m.in. medale "za zasługi dla Chorzowa". Otrzymali je m.in. radni: Marek Kopel i Krzysztof Hornik, a także były i wieloletni przewodniczący rady Henryk Wieczorek, który nie zdobył mandatu w listopadowych wyborach.

A co zdaniem Nowaka należałoby poprawić w funkcjonowaniu rady?

Przyznaje, że docierają do niego głosy mieszkańców o tym, że niektórzy radni nie odpisują na maile albo unikają kontaktu z chorzowianami. - Takie zachowania nie powinny mieć miejsca - dodaje Nowak.

Z kolei Waldemar Kołodziej (PdCh - PO) jest mile zaskoczony jak ta współpraca między klubami i radnymi układa się w ostatnich miesiącach. Chodzi głównie o nieoficjalną koalicję, które się zawiązała. Jak wiadomo do samodzielnego rządzenia klubowi Porozumienie dla Chorzowa - PO brakuje kilku mandatów.

Waldemar Kołodziej, PdCh - PO:

- Udało się nam stworzyć koalicję, do której wszedł RAŚ, mamy też nieoficjalne wsparcie jednego radnego z PiS (chodzi o Jacka Nowaka - przyp. red.). Dzięki temu, że udało się nam znaleźć takie porozumienie programowe, udało się nam stworzyć większość w radzie. Ponadto pierwszy raz od ok. 20 lat funkcje przewodniczących komisji nie pełnią tylko osoby związane ze zwycięską opcją polityczną.

Mariola Roleder ze Wspólnego Chorzowa jest przewodniczącą komisji rewizyjnej, a Krzysztof Szulc z RAŚ przewodniczy komisji praworządności i bezpieczeństwa - wylicza radny.

Zastrzeżeń do współpracy w radzie nie ma też Marek Kopel, były i wieloletni prezydent miasta, którego klub Wspólny Chorzów stracił sześć miejsc w radzie.

Marek Kopel, Wspólny Chorzów:

- Współpraca w Chorzowie jak zawsze jest bardzo dobra, przez ostatnie pół roku nie zauważyłem żadnych wad w jej funkcjonowaniu. Jeśli chodzi o ocenę efektów tej pracy, to pół roku jest zbyt krótkim okresem czasu, by móc wyciągać takie wnioski - zaznacza Kopel. A jakie wyzwania przed radnymi w najbliższym czasie?

Nasi rozmówcy zgodnie przyznają, że po wakacjach rozpoczną się prace nad przygotowaniem budżetu na 2016 roku.

- Głównym autorem tego projektu jest oczywiście prezydent, ale ważne jest, by radni składali do niego swoje wnioski, pomysły, sugestie - mówi Jacek Nowak.

Zachęca również mieszkańców, aby zgłaszali się do swoich przedstawicieli z pomysłami inwestycji, które można byłoby uwzględnić w tej najważniejszej miejskiej uchwale.

- Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać na dyżurach radnego w Urzędzie Miasta w czwartkowe popołudnia, można do nas pisać mejle, telefonować, czy "zaczepić" na ulicy i porozmawiać - zachęca Nowak. Marek Kopel z kolei podkreśla, że radni powinni zająć się kwestią stawek czynszowych w lokalach użytkowych, które należą do miasta.

- Zdaniem wielu radnych niektóre czynsze są za wysokie i w niektórych miejscach należałoby je obniżyć jak np. na ul. Wolności. Tę uchwałę musimy podjąć - mówi Kopel.

Natomiast Ruch Autonomii Śląska chciałby, aby radni w następnych miesiącach kadencji zajęli się m.in. instalacją punktów bezpłatnych dostępów do Internetu (tzw. hot - spot) w Parku Róż i na Górze Redena oraz pomysłem Ireny Niemczykowskiej, by poprzemysłowych terenach Huty Kościuszko stworzyć tor wyścigowy dla quadów, motocykli i samochodów terenowych. Uda się?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto