Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka: Blokuje nas strach przed badaniami w zakresie chorób nowotworowych. Dlaczego?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
By zniwelować ryzyko rozwoju nowotworów powinniśmy przestrzegać zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
1. Nie pal
2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu
5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia
6. Ogranicz picie alkoholu wszelkiego rodzaju
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci)
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy
9. Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu
10. Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej
11. Zaszczep dziecko przed wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV 
12.Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy
By zniwelować ryzyko rozwoju nowotworów powinniśmy przestrzegać zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem: 1. Nie pal 2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu 5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia 6. Ogranicz picie alkoholu wszelkiego rodzaju 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci) 8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy 9. Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu 10. Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej 11. Zaszczep dziecko przed wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV 12.Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy Pixabay
W zapobieganiu chorobom nowotworowym bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Im wcześniej wykryje się zmiany, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, co zwiększa szansę na wyleczenie raka. Często jednak boimy się badań z zakresu chorób onkologicznych. Paraliżuje nas strach przed diagnozą. Rak to jednak nie wyrok.

Rak to jeszcze nie wyrok. Dlaczego boimy się robić badania profilaktyczne?

Niestety wciąż bywa tak, ze strach przed diagnozą sprawia, że nie chcemy się badać z zakresu chorób onkologicznych. To błąd. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwoli na rozpoczęcie leczenie we wczesnej fazie choroby, w której to leczenie może być bardziej skuteczne. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24,1 proc. zgonów w grupie kobiet

Rak to choroba, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. prowadzi to do powstania guzów, które mogą rozsiać się na różne narządy. Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Dlaczego, jednak boimy się robić badania w zakresie chorób onkologicznych?

- Niestety często jeszcze bywa tak, że wolimy nie wiedzieć, czy nam coś jest. Nie chodzimy do lekarza, by nie wiedzieć, że może nam coś dolegać. Na szczęście takie myślenie jest coraz mniej spotykane - mówi dr Alicja Dyla, pielęgniarka oddziałowa Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Centrum Onkologii w Gliwicach, która zorganizowała w lutego Białą Sobotę w Centrum Onkologii, czyli dzień otwarty instytutu.

PISALIŚMY:
Drzwi Otwarte w Centrum Onkologii w Gliwicach. Kolejki na darmowe konsultacje i badania

- W rozpowszechnieniu badań profilaktycznych pomagają liczne spoty o tej tematyce oraz znane osoby, które przeszły chorobę onkologiczną i nie boją się o tym opowiadać - dodaje dr Alicja Dyla.

Nie decydujemy się na badania profilaktyczne, nawet jeżeli są darmowe, z prostej przyczyny. Boimy się diagnozy. Nie chcemy usłyszeć, że mamy nowotwór. Strach przed zdiagnozowaniem u nas raka, blokuje nas przed rozpoczęciem działania. To niestety może przyczynić się tylko do rozwoju choroby. Na skuteczne leczenie wtedy może być już za późno.

- Polacy często chodzą do lekarza dopiero wtedy, gdy rzeczywiści coś już nam dolega, a powinniśmy się badać profilaktycznie. W przypadku kobiet bardzo ważne jest badanie w kierunku raka piersi. To najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet. Dlatego tak ważne jest samobadanie piersi. Prawidłowe samobadanie piersi może ustrzec przed rozwijającą się chorobą nowotworową. Pamiętajmy też, że z każdą wizytą u lekarza będzie nam łatwiej, bo zmniejszy się dystans między pacjentem, a lekarzem. Wtedy też zmniejszy się nasz strach przed badaniami profilaktycznymi - tłumaczy Alicja Dyla.

Chorobie nowotworowej można przeciwdziałać

Raka diagnozuje się najczęściej u osób w średnim wieku. Do zmian w komórkach dochodzi jedna wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka, czyli sprzyjają powstawaniu mutacji.

Ryzyko nowotworów zwiększa:

  • nadwaga
  • jedzenie dużej ilości czerwonego mięsa, szczególnie przetworzonego (wędliny)
  • jedzenie małej ilości produktów zbożowych i pełnoziarnistych oraz nasion roślin strączkowych
  • jedzenie małej ilości warzyw i owoców
  • brak aktywności fizycznej
  • picie dużej ilości alkoholu
  • palenie papierosów
  • jedzenie dużej ilości soli kuchennej
  • zbyt częste jedzenie cukry i tłuszczu
  • picie napojów słodzonych
  • częste opalanie się i nie stosowanie przy tym kremów z filtrem

Chorobie nowotworowej można jednak przeciwdziałać. To, co robimy każdego dnia, wpływa na ryzyko zachorowania na różne choroby, a w tym m.in. na nowotwory. Ważne, by pamiętać już od dziecka, by dbać o swoje zdrowie. Prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna to podstawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto