Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pregoreksja, czyli anoreksja w ciąży

abcZdrowie.pl
by katya_alagich / CC BY 2.0 (flickr)
Odchudzasz się, będąc w ciąży? Dowiedz się, czym grozi pregoreksja.

Pogoń za szczupłym, atrakcyjnym wyglądem potrafi skutecznie zdominować inne sfery życia. Okazuje się, że obsesja na punkcie odchudzania może dotyczyć również kobiet w ciąży. Tzw. pregoreksja jest niebezpieczna nie tylko dla przyszłej matki, ale również jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Jakie są jej przyczyny i czy można ją skutecznie leczyć?

Czym jest pregoreksja?
Wiele kobiet, będąc w ciąży, obawia się tego, jak ten stan wpłynie na ich dotychczasowy wygląd. Wizja dodatkowych kilogramów i dużego brzucha przeraża je na tyle, że nie są w stanie myśleć o niczym innym i cieszyć się radosnym czasem oczekiwania na dziecko. Nie potrafią zaakceptować zmieniających się kształtów ciała i wszystkie swoje wysiłki kierują w stronę zachowania szczupłej sylwetki. Towarzyszy temu nieustanny lęk przed przybraniem na wadze.

Chorobliwe odchudzanie w ciąży zwane jest pregoreksją. Według specjalistów nie jest to tylko zwykła pogoń za lansowanymi przez media i społeczeństwo kanonami piękna. Chociaż nie uznaje jej się oficjalnie jako jednostkę chorobową, to określenie to jest coraz bardziej popularne. Liczba kobiet, które odchudzają się podczas ciąży, stale wzrasta. Anoreksja w ciąży jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które wymaga specjalistycznego leczenia. Lekceważenie jej objawów może mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

Jak ją rozpoznać?
Objawy pregoreksji znacznie częściej występują u kobiet, które miały już za sobą epizody anoreksji lub bulimii, chociaż zdarzają się też przypadki, gdy dotychczas zdrowa kobieta, dopiero zachodząc w ciążę, zaczyna się obsesyjnie odchudzać. Może to wynikać z obniżonego poczucia własnej wartości, negatywnych doświadczeń z przeszłości lub np. charakteru wykonywanej dotychczas pracy, która wymaga od kobiety zachowania idealnego wyglądu.

Przyszłe mamy, które padły ofiarą pregoreksji, zazdroszczą innym kobietom szybkiego powrotu do sylwetki z okresu przed porodem. Zamiast wzbogacać swoją dietę w wiele składników odżywczych, skupiają się tylko na tym, aby nadmiernie nie przytyć. W związku z tym zaczynają m.in. ograniczać jedzenie, prowokować wymioty, sięgać po różne środki przeczyszczające i moczopędne, a nawet stosować wyniszczające organizm głodówki. Poza tym dużo czasu spędzają na wyczerpujących ćwiczeniach, które pozwoliłyby im zachować odpowiednią figurę i stale kontrolują swoją wagę.

Konsekwencje odchudzania w ciąży
Odchudzanie w ciąży jest ogromnym zagrożeniem nie tylko dla odchudzającej się kobiety, ale przede wszystkim jej dziecka. Pregoreksja może skutkować m.in. odklejeniem łożyska, poronieniem, przedwczesnym porodem oraz przyjściem na świat dziecka o bardzo niskiej wadze urodzeniowej. Dodatkowo może odbić się niekorzystnie na rozwoju malucha, powodując u niego upośledzenie fizyczne oraz umysłowe.

Stosowanie drakońskiej diety podczas ciąży może skutkować u ciężarnej kobiety anemią, osłabieniem organizmu, nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet nadciśnieniem tętniczym. Dość często pojawiają się także problemy z naturalnym karmieniem niemowlaka. Zdarza się, że po porodzie kobiecie trudno jest zaakceptować fakt, że czasami musi upłynąć wiele czasu, aby jej ciało odzyskało dawny wygląd, co budzi frustrację i może być jedną z przyczyn pojawienia się depresji poporodowej, która uniemożliwia odpowiednią opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Cała ta sytuacja jest dużym obciążeniem dla kobiety, dlatego konieczna jest pomoc psychologiczna i wsparcie najbliższych osób.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto