Nasze miasto będzie mogło pochwalić się kolejnym zabytkiem. Rusza właśnie remont dawnego Urzędu Gminy w Chorzowie Starym. Ten jeden z najokazalszych budynków w tej części miasta. Będzie służył rejonowej prokuraturze.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Nasze miasto będzie mogło pochwalić się kolejnym zabytkiem. Rusza właśnie remont dawnego Urzędu Gminy w Chorzowie Starym. Ten jeden z najokazalszych budynków w tej części miasta. Będzie służył rejonowej prokuraturze.

Dopiero niedawno udało się zakończyć postępowanie przetargowe i wyłonić firmę, która budynek wyremontuje i zmodernizuje oraz dostosuje go do potrzeb prokuratury.

Z piętnastu firm, które chciały remontować zabytek, w pierwszym etapie wybrano najtańszą. Ta jednak w ostatniej chwili wycofała się i nie podpisała umowy, bo nie doszacowała kosztów remontów. Te będą wysokie, bo budynek jest zabytkowy i wymaga specjalistycznych prac i materiałów. W efekcie niedawno podpisano umowę z firmą PHU Andrzej Kobiałka. Dokument precyzuje, że prace mają się zakończyć do 30 czerwca 2010 roku. Potem będzie czas na ewentualne poprawki, umeblowanie, przeprowadzkę. Prokuratorzy mają zacząć pracę w nowym budynku z początkiem 2011 roku. Dla ich potrzeb oraz klientów zostanie zamontowana nowa winda, będą też wydzielone strefy z ograniczeniem wstępu osobom postronnym. Wśród wielu prac konieczne jest wzmocnienie stropów, choćby po to, by bezpiecznie przechowywać archiwa.

Jednak prawdziwa trudność i wysokie koszty kryją się w konieczności odnowienia reprezentacyjnej sali, w której kiedyś były posiedzenia rady. Konserwatorzy odkryli w niej polichromie m.in. z kwiatami i chcą, aby były one zachowane. "Modernistyczny wystrój sali z elementami secesyjnymi był starannie przemyślany i zakomponowany. Powierzchnie ścian były w całości polichromowane z elementami złoconymi, a okna ozdobione witrażami. Cechy stylowe posiada także zachowana stolarka drzwiowa... Należy podkreślić, że zachowanie malowideł z tego okresu na terenie Śląska jest rzadkością" - napisała po swoich badaniach konserwator Anna Kłosowska. Remont budynku ma kosztować 4 mln 933 tys. zł. Pieniądze wykłada miasto, a prokuratura ma je zwrócić w ciągu 10 lat. Potem zabytek przejdzie na jej własność. W trakcie remontu zostanie przebudowana pobliska droga, dzięki czemu mają powstać dodatkowe miejsca parkingowe.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!