Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka Chorzów. Tu nie ma bólu. A jeśli jest, to się go łagodzi

Kamila Rożnowska
Porodówka Chorzów
Porodówka Chorzów Kamila Rożnowska
Porodówka Chorzów. Śląski Instytut Matki i Noworodka z naszego miasta otrzymał certyfikat "Szpital bez bólu". Kiedyś zęby wyrywano bez znieczulenia, ale medycyna idzie do przodu - mówi anestezjolog.

Porodówka Chorzów

Zamierzam skorzystać z możliwości znieczulenia. Dobrze, że szpital daje taki wybór, bo każdy ma różną odporność na ból, a poród warto zapamiętać jako jedną z najpiękniejszych chwil w życiu - przekonywali nas Monika i Krzysztof Wojtakowie, których spotkaliśmy spacerujących po korytarzu chorzowskiej porodówki w miniony piątek. Oczekiwali właśnie na przyjście na świat córeczki, Leny.

Od całkiem niedawna Śląski Instytut Matki i Noworodka, który działa przy Zespole Szpitali Miejskich (ul. Strzelców Bytomskich) może pochwalić się certyfikatem, potwierdzającym, że są szpitalem bez bólu. Jednak zaświadczenie to przede wszystkim dotyczy leczenia bólu pooperacyjnego, ale jak dodaje Roman Zimnol, ordynator anestezjologii: SIMiN nie byłby pełnym szpitalem bez bólu, gdy nie pomagał łagodzić także bóli porodowych.

Certyfikat "Szpital bez bólu" przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, a ośrodki, które chciałyby go uzyskać przed komisją muszą zaprezentować m.in. karty szkolenia personelu z zakresu leczenia bólu oraz dokumentację pacjentów, obrazującą jak w szpitalu pomaga znosić się ból.

Porodówka Chorzów. Na porodówce w Chorzowie nie ma bólu. A jeśli jest, to się go łagodzi

Jednak znieczulenia, zwła-szcza podczas porodu mogą budzić skrajne opinie. Ktoś może powiedzieć, że ciąża to przecież fizjologia i przez tysiące lat, kobiety radziły sobie bez farmakologii podczas porodu. - Kiedyś też wyrywano zęby bez znieczulenia - mówi Zimnol. I dodaje, że skoro medycyna idzie do przodu, to kobieta powinna mieć wybór czy potrzebuje znieczulenia czy nie. Sama może to ocenić.

Ordynator anestezjologii z SIMiN mówi, że w Chorzowie ok. 90 proc. pacjentek decyduje się skorzystać ze znieczulenia podczas porodu, ale ok. 80 proc. z nich lek faktycznie otrzyma. Skąd ta różnica? - Nie każda pacjentka zdąży z otrzymanie znieczulenia, bo u niektórych akcja porodowa postępuje szybciej - dodaj Zimnol.

Dodajmy, że znieczulenie oraz leki przeciwbólowe w SIMiN są bezpłatne, a kobieta może z nich skorzystać w każdym momencie, mimo wcześniejszej negatywnej deklaracji. Pacjentki są informowane o tych możliwościach, ale samo znieczulenie podawane jest na życzenie. Trzeba poprosić o jego podanie.

Porodówka Chorzów. Ile szpitali posiada certyfikat?

Certyfikat "Szpital bez bólu", przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, posiada dziewięć szpitali z całego województwa śląskiego. Podczas ostatniego spotkania certyfikacyjnego poza SIMiNem uzyskał go także Prywatny Szpital "Weiss Klinik", który znajduje się w naszym mieście przy ul. Wiejskiej.

Szpital bez bólu to nie tylko uśmierzanie dyskomfortu pooperacyjnego, to także podnoszenie kwalifikacji personelu odnośnie leczenia tego rodzaju bólu. Roman Zimnol zwraca uwagę, że nieleczony ból pooperacyjny może powodować np. większe problemy z gojeniem ran.

Rodzące pacjentki otrzymują znieczulenie zewnątrzo-ponowe w takiej dawce, że odczuwają skurcze i dotyk. - W ten sposób pacjentka ma większą kontrolę w czasie porodu i czuje skurcze. Chodzi o to, żeby odczuwany przez nią ból był minimalny, ale akceptowalny i nie stanowi problemu - podsumowuje Zimnol.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto