Płatne parkowanie w Chorzowie w centrum miasta to już dla mieszkańców norma. Teraz jednak nie muszą płacić w parkomatach, mogą to robić za pomocą telefonów lub tabletów.

W Chorzowie nie musimy już płacić za parkowanie w parkomacie. Od 3 lutego działa nowy system, dzięki któremu możemy płacić za pomocą telefonu komórkowego.

Nie jest to jednak tak proste jakby się mogło wydawać.

System, który został wprowadzony w naszym mieście pierwszy raz w województwie śląskim nazywa się Pango. Aby rozpocząć z jego korzystania należy się zarejestrować oraz aktywować konto.

Rejestracja jest bezpłatna. Jeżeli chcemy jednak zapłacić za pomocą systemu za nasze parkowanie, musimy przelać środki na nasze konto w aplikacji. Można również zapisać swoją kartę płatniczą i opłaty będą pobierane bezpośrednio z karty.


Płatne parkowanie w Chorzowie: pięć sposobów płacenia


Gdy już staniemy w strefie płatnego parkowania mamy pięć sposobów na to, żeby zapłacić za nasz postój przez system.

Pierwszy - za pomocą aplikacji w smartfonach i tabletach (Android, iOS oraz Blackberry OS): wybieramy miasto i strefę oraz klikamy na rozpoczęcie parkowania, a gdy odjeżdżamy w tym samym miejscu zaznaczamy zakończenie parkowania.

Kolejne dwa sposoby są telefoniczne. Możemy zadzwonić z telefonu, który zarejestrowaliśmy w systemie na numer 222 700 100 i postępować zgodnie z instrukcjami. Jeśli dzwonimy z telefonu niezarejestrowanego, musimy wprowadzić kod PIN, który otrzymamy podczas rejestracji.

Czwartym sposobem jest wysłanie esemesa pod numer 4321, w treści wpisując miasto i strefę, po zakończeniu parkowania musimy wysłać kolejnego z informacją na ten temat.

Możemy również odwiedzić stronę internetową Pango i tam zaznaczyć, gdzie właśnie zaparkowaliśmy samochód, a przy wyjeździe oznaczyć, że zakończyliśmy parkowanie.


Płatne parkowanie w Chorzowie: trzeba oznaczyć samochód


Plusem systemu jest płatność za rzeczywisty czas postoju w strefie płatnego parkowania (dokładność z minutami).

Co więcej, miasto wchodząc w ten system nie poniosło żadnych kosztów.

Aby nie otrzymać mandatu musimy oznaczyć samochód, że kontroler wiedział, że kierowca zapłacił w systemie Pango.

W tym celu wystarczy przykleić na przedniej szybie specjalną naklejkę (naklejka jest wysyłana pocztą po rejestracji, dostępna jest też w biurze SPP przy ulicy Bałtyckiej 8A w Chorzowie lub na stronie pango.pl). Można też na zwykłej kartce napisać słowo: "PANGO".

A jak Wam podoba się nowy sposób płacenia za parkowanie w Chorzowie? Będziecie z niego korzystać? Komentujcie!

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!