Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w Parku Śląskim tym razem przed Gołębnikiem ZAPOWIEDŹ

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Noc spadających gwiazd w 2017 roku przed Planetarium Śląskim
Noc spadających gwiazd w 2017 roku przed Planetarium Śląskim Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
W niedzielę 12 sierpnia w nocy przypada maksymalne natężenie Perseidów. To oznacza, że w nocy z 12 na 13 sierpnia w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet 100 przelotów. "Spadające gwiazdy" będzie można wspólnie zobaczyć przed „Gołębnikiem” w Parku Ślaskim. Warto ze sobą zabrać koc, karimatę i termos z herbatą.

W najbliższą niedzielę 12 sierpnia już po raz czwarty chorzowscy astronomowie organizują wspólne oglądanie Perseidów, czyli jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. W związku z tym, że Planetarium Śląskie przechodzi remont, w tym roku impreza odbędzie się przed Gałębnikiem w Parku Śląskim. To charakterystyczny, okrągły budynek znajdujący się w centrum Parku Śląskiego w pobliżu restauracji „Róża”, „Zielona Dolina” i „Hawaii”.

Spotkanie w Parku Śląskim rozpocznie się o 22. Obserwacji Perseidów będzie towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki, który postara się także odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nocnego nieba. Jeżeli będzie bezchmurne niebo to w ciągu jednej godziny będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę.

Perseidy to drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje tym co możemy zobaczyć, czyli efektem "spadającej gwiazdy". Rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Przypomnijmy, że od 1 lipca Planetarium Śląskie jest zamknięte. Trwa modernizacja i przebudowa obiektu, która zakończy się w 2020 roku. Ma tu bowiem powstać Śląski Park Nauki. Planetarium powiększy się o ponad 2500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowe sale wystawowe, konferencyjne i dydaktyczne w większości będą znajdować się pod ziemią. W ramach projektu zostanie także między innymi wymienione pokrycie charakterystycznej kopuły budynku oraz sferyczny ekran. Planetarium otrzyma nowoczesny, hybrydowy system projekcyjny.

W czasie przebudowy Planetarium Śląskiego będzie zamknięte. Działalność dydaktyczna będzie jednak kontynuowany przy pomocy planetarium mobilnego. Pracownicy będą odwiedzać szkoły właśnie z takim nadmuchiwanym planetarium mobilnym.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto