Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat z zagranicy

Beata Sypuła
Każdy mandat odchudza portfel o kilkadziesiąt euro.
Każdy mandat odchudza portfel o kilkadziesiąt euro. fot. internet
Źle parkujesz podczas wakacji czy wyjazdu do pracy w Holandii? Zapłacisz mandat w Polsce. Holenderska firma windykacyjna Cannock Chase Public, która specjalizuje się w obsłudze długów przekazywanych jej przez gminy, namierzyła między innymi naszą rodaczkę.

Kobieta ma na koncie 49 mandatów wartych około 20 tys. złotych. Odzyskanie pieniędzy za niezapłacone mandaty Holendrzy zlecił polskiej firmie KRUK SA. To pierwsze takie porozumienie w Polsce, które spowoduje lawinę podobnych umów dotyczących także innych państw.

Za granicą na stałe pracują 2 mln naszych rodaków, do tego dochodzi kilkanaście milionów podróżujących na wakacje. Parkujemy gdzie się da, nie płacimy kar, a mandaty często wyrzucamy do kosza. Taka bezkarność kierowców właśnie się kończy.

- Holenderska firma windykacyjna CCP zleciła nam do obsługi sprawy niezapłaconych mandatów, bo dotyczą one naszych rodaków. Pozyskała niezbędne dane dłużników z polskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Holenderscy koledzy doszli do wniosku, że najskuteczniejsze będzie egzekwowanie tych zaległości tutaj, na miejscu, przy udziale polskich windykatorów - mówi Piotr Krupa, prezes firmy KRUK SA.

Pierwsze 300 osób otrzyma wezwania do zapłaty mandatów za złe parkowanie na terenie Holandii jeszcze w tym miesiącu. Aż 95 proc. kar dotyczy pracowników sezonowych i turystów. Średnio mają do zapłacenia 400 zł mandatu wraz z opłatą administracyjną. Stąd rekord naszej rodaczki, która zebrała aż 49 mandatów na około 5000 euro, czyli ponad 20 tys. zł!

Zaległości z niezapłaconych przez Polaków mandatów, ściąganych przez KRUK SA, powstały w ostatnich trzech latach. Wierzycielem są gminy, tak więc - w odróżnieniu do mandatów policyjnych - możliwa jest ich windykacja na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z holenderskim prawem takie osoby czeka utrata pozwolenia na pracę, wpis do tzw. Recidiveregister - rejestru notorycznych przestępców, a zatrzymane do kontroli przez holenderską policję mogą nawet stracić samochód.

Co się dzieje z mandatami nałożonymi na polskich kierowców w innych krajach świata?

- Do nas nie trafiają. Zresztą zgodnie z przepisami polska policja nie jest egzekutorem mandatów nałożonych także w kraju. Spływają one do urzędów wojewódzkich - mówi kom. Adam Kmiecik z Sekcji Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego spływają nasze mandaty - ale wyłącznie za wykroczenia krajowe. - Nie przychodzą do nas mandaty zagraniczne - zapewnia Ksymena Zawada z biura prasowego ŚUW.

Polski kierowca łamiący przepisy za granicą nie jest jednak bezkarny. Tamtejsza policja - podobnie jak policja polska karząca cudzoziemców - pobiera zapłatę natychmiast, w gotówce. Szczególnie dotkliwe jest to w Czechach - bo patroli polujących na jadących brawurowo Polaków jest wyjątkowo dużo. Nic dziwnego - uchodzimy tam za nację, która jeździ najbardziej niebezpiecznie i powoduje więcej wypadków śmiertelnych niż np. Niemcy, trzykrotnie liczniejsi na czeskich drogach. Mandatów od Polaków za granicą przybywa, choć można to oszacować tylko na podstawie ich liczby w Polsce.

- W 2008 roku Polacy dostali mandaty na kwotę 631 mln złotych. To o ponad 80 mln złotych więcej niż rok wcześniej - wylicza Tomasz Bonek, szef portalu Money.pl
Za granicą płacimy mandaty także przelewem bankowym. Policja nie odda nam auta w Niemczech, Francji, we Włoszech, dopóki nie dostanie dowodu wpłaty. W Austrii ma prawo zarekwirować w charakterze gwarancji cenny sprzęt, np. kamerę. W Niemczech, niektóre radiowozy wyposażono w terminale do obsługi kart bankowych.

Złe parkowanie

Oto wysokość mandatów za złe parkowanie w niektórych krajach europejskich:
Austria: od 20 euro
Czechy: od 35 euro
Chorwacja: od 40 euro
Francja: od 10 euro
Grecja: od 40 euro
Hiszpania: do 90 euro
Holandia: od 50 euro
Irlandia: od 40 euro
Niemcy: 10-70 euro
Portugalia: od 30 euro
Rumunia: od 30 euro
Szwajcaria: od 25 euro
Turcja: 30 euro
Węgry: od 10 euro
Włochy: od 35 euro

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto