Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuloodporni Bielsko-Biała świętują 1 urodziny [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Kuloodporni Bielsko-Biała, jedyna w województwie śląskim drużyna amp futbolu, w sobotę świętowała swoje pierwsze urodziny. Rok temu na pierwszym treningu było ich pięciu. Dziś odliczają dni do debiutu w AMP Futbol Ekstraklasie.

Rok temu, dokładnie 21 lutego 2015 r., na pierwszym treningu drużyny amp futbolu w Bielsku-Białej zjawiło się czterech graczy. Piątym uczestnikiem był Daniel Kawka, bielski fizjoterapeuta, który współtworzył pierwszą drużynę amp futbolu w Polsce i postanowił utworzyć taki zespół w Bielsku-Białej.

Dziś Kuloodporni Bielsko-Biała liczą jedenastu graczy, mają czterech reprezentantów Polski i odliczają dni do debiutu w AMP Futbol Ekstraklasie. W sobotę w siedzibie Luce Arena w Bielsku-Białej Kuloodporni świętowali urodziny. Był efektowny tort, kwiaty od radnej Małgorzaty Zarębskiej i słowa uznania Ryszarda Radwana, naczelnika Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki bielskiego Ratusza.

-To był bardzo intensywny i zaskakujący dobry rok, bo przecież w wielu większych miastach, niż Bielsko-Biała, nie udało się założyć takiego zespołu – mówi Daniel Kawka. - Jesteśmy zaskoczeni zainteresowaniem, którym cieszy się nasza drużyna – dodaje.

W zespole grają gracze z różnych stron województwa m.in. z Bielska-Białej, Katowic, Świętochłowic, Bytomia, Czańca, Czechowic-Dziedzic, Jastrzębia Zdroju.

- Po dołączeniu do drużyny poczułem, że nie jestem sam, że znalazłem grono osób, z którymi mam wiele wspólnego i mogę wiele zdziałać. To wielka pomoc. Wszyscy przeszliśmy przez trudne chwile i wspieramy się– przekonuje Łukasz Szczyrba, jeden z graczy. - Czekamy na ekstraklasę. Treningi są formą rehabilitacji, jedną z lepszych, ale po to ćwiczymy, by grać w ekstraklasie. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć, jak to jest grać na szczeblu centralnym – mówi.

Trener zespołu Maciej Kozik pytany o podsumowanie roku istnienia Kuloodpornych nie ukrywa, ze był on ciężki. Raz, że był pierwszym, a dwa, że zespół zaczynał kompletnie od zera.

- Pod względem motorycznym często to były osoby, które nigdy nie trenowały, a po stracie kończyny nie wychodziły z domu od 3-4 lat . Trzeba było je namówić, by chciały się ruszać. To było najtrudniejsze. Ale udało się. To są wojownicy, to Kuloodporni. Wierzę, że każdy następny rok będziemy coraz lepsi i mocniejsi – podkreśla. Zaznacza, że w debiutanckim sezonie najważniejsza będzie dla niego postawa zawodników. Wynik to kwestia drugorzędna.

Daniel Kawka przypomina, że Kuloodporni Bielsko-Białej w AMP Futbol Ekstraklasie są najmłodszym zespołem, który powstał na bazie wychowanków.
- Chcemy godnie reprezentować Bielsko-Białą i województwo śląskie. Nadal będziemy szkolić i prowadzić rekrutację. Marzy nam się otwarcie pierwszej w Polsce sekcji dziecięcej amp futbolu -wyznaje.

Amp Futbol, czyli piłka nożna osób po amputacjach, to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu osób niepełnosprawnych. Mogą w niej grać zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej lub górnej oraz osoby z wrodzoną niepełnosprawnością. Obecnie uprawiana jest w ponad 30 krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto