Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Panorama w Chorzowie zamknięte. Co się stało?

Justyna Toros
Kino Panorama mimo lepszego stanu budynku, w którym się znajduje, przestało działać. Zniknęły afisze i plakaty. Miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie edukacji filmowej w Chorzowie - pisze Justyna Toros

Rozpoczął się nowy rok i wracamy znowu do pytania "Co z kinem Panorama?". Okazuje się, że budynek kina ma się lepiej. Jeszcze w grudniu do naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta przyszło pismo, że zajęto się najważniejszymi usterkami, czyli wyremontowano toalety oraz pozbyto się grzyba z tynków, który powstał po dwukrotnym zalaniu kina w zeszłym roku.

Mimo tego od początku roku kino zawiesiło swoją działalność. Zniknęły afisze i plakaty, a budynek jest zamknięty.

- Kino do tej pory działało w oparciu o całoroczną dotację, która na rok ubiegły się skończyła, dlatego zakończyliśmy jego działalność - tłumaczy Marek Kosma Cieśliński, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Filmowy Chorzów".

- Finansowanie w ostatnim roku zmniejszyło się o 40 proc. i było przez to na bardzo niskim poziomie. Nie ma szans, żeby przy takiej dotacji utrzymać kino - podkreśla.

Cieśliński mówi, że nie władze miasta wcale nie ułatwiały prowadzenia kina. Podczas jednej z obrad Komisji Kultury i Sportu jej przewodniczący przekonywał wręcz, że kino powinno się zamknąć. - Z taki nastawieniem nie było sensu walczyć - przyznaje prezes stowarzyszenia.

Miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie imprez kulturalnych oraz edukację kulturalną i filmową, do którego stanąć może każdy, kto chce prowadzić taką działalność w Chorzowie. W tym roku w budżecie miasta przeznaczone jest na ten cel 100 tys. zł. Tyle samo, co w roku ubiegłym.

- Do 27 stycznia można składać oferty, wiem, że już pierwsze się pojawiły - podkreśla Rafał Zaremba, naczelnik wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. - Oczywiście jesteśmy otwarci również na propozycję innych działalności kinowych, jedną z nich otrzymaliśmy od Chorzowskiego Centrum Kultury.

W poprzednich latach do konkursu zgłaszało się tylko Stowarzyszenie Kulturalne "Filmowy Chorzów", w tym roku stworzono więcej możliwości, dlatego swoje oferty zgłaszają również inni.

Wśród możliwości konkursu są: organizacja imprez kulturalnych, w tym koncertów, festiwali i spektakli, organizacja programu kulturalnego, realizacja projektów wydawniczych i programów edukacji m.in. teatralnej, filmowej, plastycznej i artystycznej.

- Nie trzeba spełnić wszystkich wymogów, wystarczy zgłosić się do jednego zadania - informuje Zaremba. - Ważne, żeby wszystko było organizowane na rzecz miasta - dodaje. Fundusze przeznaczone są na projekty, które odbywać się będą od 11 lutego do końca roku.
Pieniądze przeznaczone na działalność kulturową mogą zostać podzielone.

Historia kina

Mieszczące się w samym centrum miasta, przy ulicy Wolności, kino Panorama jest jednym z najstarszych kin działających w Chorzowie.
Jego historia sięga czasów sprzed I wojny światowej. Początkowo nazwane Kammer Lichtspiele, potem Apollo a od 1957 r. Panorama, było zawsze premierowym i komfortowo wyposażonym obiektem.

Po gruntownym remoncie, przeprowadzonym w roku 1994, Panorama jest dziś kinem jednosalowym, prezentującym zarówno repertuar komercyjny jak i studyjny (kino należy do Sieci Kin Studyjnych).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto