Kiedy prezydent złoży mandat poselski

Bronisław Komorowski zostanie oficjalnie prezydentem RP w pierwszej połowie sierpnia. Procedury od ogłoszenia wyniku wyborów do zaprzysiężenia prezydenta trwają ponad miesiąc. Do tego czasu prezydent elekt będzie pełnił funkcję p.o. prezydenta i - o ile wcześniej nie zrzeknie się mandatu poselskiego - także marszałka Sejmu.

Zdaniem konstytucjonalistów, jest to sytuacja dość szczególna, ale nie powodująca szczególnych komplikacji. Dziś Bronisław Komorowski odbierze w Zamku Królewskim w Warszawie uchwałę o wyborze prezydenta. - PKW zaprasza na uroczystość wszystkich kandydatów - mówi Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Państwowej Komisji Wyborczej. Na razie otoczenie Jarosława Kaczyńskiego nie potwierdziło, czy weźmie on udział w tej uroczystości.

Również od dziś do czwartku obywatele, komitety i komisje wyborcze mogą składać pisemne protesty dotyczące nieprawidłowości i naruszeń przepisów, które mogły mieć wpływ na wynik wyborów. Sąd Najwyższy ma na rozpatrzenie wniosków 30 dni od daty oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów.

Najprawdopodobniej sąd po rozpatrzeniu wniosków i na podstawie sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez PKW stwierdzi, że wybory są ważne. Stanie się to najpóźniej 4 sierpnia. Wtedy zgodnie z procedurą marszałek Sejmu zwoła na siedem dni później posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli połączonych izb Sejmu i Senatu, w czasie którego Komorowski złoży przysięgę "dochowania wierności postanowieniom Konstytucji, niezłomnego strzeżenia godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa". Konstytucjonaliści zwracają uwagę na pewną niezręczność, gdyż - o ile marszałek Sejmu nie zrzecze się wcześniej mandatu poselskiego - to jemu ma przypaść w udziale zwołanie posiedzenia, na którym zostanie zaprzysiężony. Według przepisów marszałek również przewodniczy takiemu zgromadzeniu, czyli Komorowski mógłby prowadzić uroczystość swojego zaprzysiężenia. Jeśli jednak już wcześniej Komorowski ustąpi z funkcji posła, a zatem i marszałka, problem nakładanie się na siebie różnych funkcji zniknie.

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.