(© abcZdrowie)

Owsica to dość popularny problem. Jeżeli masz dzieci, to prawdopodobieństwo, że będziesz miał z nim do czynienia, wzrasta. Zobacz, jak sobie z nim radzić.

Owsica to dolegliwość, która najczęściej przytrafia się dzieciom. Korzystając z piaskownicy, wspólnych zabawek w przedszkolu i nie rozumiejąc jeszcze w pełni zasad higieny, są bardziej narażone na kontakt z jajami tych pasożytów. Dorosłym, choć rzadziej, również może zdarzyć się ta przypadłość. Co robić, by uporać się z owsicą?

Przyczyny i objawy owsicy
Owsica to inaczej enterobioza. Tę inwazyjną chorobę pasożytniczą powoduje owsik ludzki. Mieszka on w przewodzie pokarmowym człowieka, którego traktuje jako swojego żywiciela. Owsiki, które wylęgają się z jaj, osiągają dojrzałość po okresie od 2 do 4 tygodni. Żyją do 2 miesięcy. Nocą samica wędruje i składa jaja w lepkiej wydzielinie, poza organizmem człowieka, w okolicy odbytnicy. W kontakcie z bielizną osobistą i własnym ciałem zabierane są one ponownie na ręce.

Jak leczy się owsicę?
Wspomniana wydzielina jest przyczyną dokuczliwego świądu. Samo zakażenie może nie dawać wyraźnych objawów, ale najczęściej są to drapanie, świąd i czerwone krostki w okolicy odbytu, utrata apetytu, bladość skóry, wiercenie, niepokój, nadpobudliwość, gorsza jakość snu, czasami ból brzucha, a u dziewcząt pieczenie i infekcja pochwy. Białe robaczki o wielkości około 1 centymetra można zaobserwować w rannych godzinach w okolicach odbytu.

Nawet gdy wszystkie symptomy jasno wskazują na owsicę, mimo wszystko musimy udać się do lekarza, by potwierdzić diagnozę. Wszystkie leki, które pomagają ją zwalczyć, są bowiem na receptę. W celu potwierdzenia przez kilka dni z rzędu bada się kał lub wykonuje test taśmy celofanowej. W drugim przypadku przykłada się ją lepką stroną do okolic odbytu. Jaja powinny się do niej przykleić.

Leki działają na dorosłe osobniki. Dlatego też kurację należy powtórzyć przynajmniej raz w przeciągu dwóch tygodni lub miesiąca (w zależności od leku – pyrantel lub mebendazol, albendazol). Owsica rzadko ulega samowyleczeniu, więc jak najszybsze kroki z naszej strony są niezbędne.

Odpowiednia dieta pozwala pobudzić perystaltykę jelit i pozbyć się ich szybciej. Podstawowa zasada to jeść produkty, które są bogatym źródłem błonnika oraz ograniczać spożycie przetworzonych węglowodanów. Wśród domowych sposobów króluje również sok z kiszonej kapusty i ziarna dyni.

Wygraj bitwę i całą wojnę z owsikami
Jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą. Dlatego też ryzyko powtórnego zarażenia jest wysokie nawet do 3 tygodni. Oprócz leczenia bardzo istotne jest więc zachowanie czystości, wysprzątanie całego mieszkania, pranie bielizny osobistej, koszulek, piżam, pościeli, koców, firanek, pluszaków, itp. w wysokiej temperaturze (90 stopni Celsjusza) oraz prasowanie gorącym żelazkiem. To czego nie da się wyprać i wygotować, należy odkurzyć i umyć na mokro. Oczywiście higienę należy zachowywać zawsze. Jeżeli jednak już doszło do zakażenia, konieczne są wzmożone wysiłki.

Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować leków na owsicę. W drugim i trzecim trymestrze lekarz może przepisać mebendazol. W pierwszym z wymienionych przypadków zwalczanie infekcji opiera się o przestrzeganie zasad higieny. Codzienna zmiana bielizny to rzecz oczywista. Należy pamiętać także o dokładnym myciu rąk, również pod paznokciami, oraz o nieobgryzaniu paznokci. Z kolei szczoteczki do zębów należy szczelnie zamykać i płukać prze użyciem. Nie powinno się również współdzielić ręczników. Proces leczenia będzie trwał w tym wypadku dłużej, ale wszystkie te zabiegi są niezbędne by uniknąć związanych z nią niepożądanych reakcji organizmu.

Całe leczenie może być żmudne, dlatego zaleca się profilaktykę opartą o świadomą higienę osobistą oraz zachowanie czystości w domu. Czasami środki te będą niewystarczające, bo prawdopodobieństwo zarażenia się owsikami w przedszkolu jest spore. Dlatego też warto mieć mimo wszystko pewne rozeznanie w temacie.


Wsparcie redakcyjne od:

Choroby

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

hanna (gość) (jadzia)

też stosowaliśmy w naszej rodzinie Pyrantelum medanę ;) po 3 tygodniach powtórzyliśmy kurację i obecnie jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów - zero owsików!

jadzia (gość)

moje dziecko podczas snu bardzo zgrzytało zębami, skonsultowałam to z lekarzem i okazało się, że ma owsiki ;/ szybko włączyliśmy lek Pyrantleum medana i po 3 tygodniach problem został na szczęście zlikwidowany!

kkkk (gość)

Dla dorosłych: w inwazji owsików powinno wystarczyć jednorazowe spożycie mocnego alkoholu (co najmniej wina 18%) w większej ilości - do upicia. Owsiki zdechną.