(© abcZdrowie)

Z czym wiąże się łuszczyca, jak ją rozpoznać i jak sobie radzić? Przeczytaj, by dowiedzieć się, kogo ona dotyczy

Łuszczyca to dość nieprzyjemna przypadłość, która w znaczącym stopniu wpływa na estetykę skóry, a przez to zwraca uwagę. Powstałym zmianom może towarzyszyć również świąd, ból, obrzęki oraz gorączka. Jak dokładnie rozpoznać łuszczycę i z czym się ona wiąże?

Przyczyny pojawienia się łuszczycy
Łuszczyca jest w dużej mierze wynikiem nieprawidłowego działania limfocytów T i cytokin. Może mieć ona podłoże genetyczne. Sprzyjają jej infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe, stosowanie określonych lekarstw (leki przeciwmalaryczne, sole litu, interferon) oraz alkohol, a także długotrwałe uszkodzenia mechaniczne skóry (w tym oparzenia słoneczne). Ponadto zmiany mogą być aktywowane pod wpływem zaburzenia równowagi w gospodarce hormonalnej organizmu, a także u osób dotkniętych cukrzycą typu 2, dną moczanową oraz u starszych. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki łuszczycy, powyższe czynniki dodatkowo podwyższają prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych.

Rodzaje łuszczycy
Wśród kilku różnych rodzajów łuszczycy wyróżniamy łuszczycę: pospolitą (zmiany są wypukłe i pokryte łuską w kolorze srebrnobiałym), plackowatą (wykwity zlewają się i zajmują dużą powierzchnię), uogólnioną (skóra w stanie zapalnym łuszczy się rozlegle na ciele; mogą tu współwystępować wspomniane już ból, świąd, gorączka i obrzęki), odwróconą (zmiany występują w miejscach zgięć stawów oraz mają sączący charakter), stawową (jest to obejmująca stawy choroba reumatoidalna), wysiękową (uwarstwione strupy zajmują okolice fałdów; może ona towarzyszyć również łuszczycy stawowej), grudkową (małe, owalne punkciki, które występując w bardzo dużych ilościach, pokrywają rozległe obszary skóry), krostkową (rumieniowe zmiany zapalne na stopach i dłoniach, wypełnione ropą), brodawkującą (zmianom towarzyszy rogowacenie naskórka i nierównomierny przyrost). Różnią się one charakterem zmian i miejscem ich występowania.

Rozpoznanie łuszczycy
Łuszczycę rozpoznaje się, gdy mają miejsce określone jej objawy oraz właściwe jej czynniki. Chodzi tu o symetryczne występowanie grudkowych zmian, które rozprzestrzeniają się w sposób odśrodkowy. Są zazwyczaj pokryte łuską o srebrzystym zabarwieniu i zajmują określone obszary ciała. Po ustąpieniu nie pozostawiają blizn, ale mają charakter nawrotowy i przewlekły. Poza tym ogólny stan chorego jest dobry. Natomiast przypadki łuszczycy w obrębie rodziny potwierdzają genetyczne predyspozycje do jej występowania.

Jak wyleczyć łuszczycę?
Leczenie może mieć charakter zewnętrzny przy zastosowaniu maści z kwasem salicylowym, a następnie antralinę i kortykosteroidy, a także preparaty zawierające witaminę D i witaminę A. Mają one za zadanie złuszczenie oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się zmian. W leczeniu stosuje się również fotochemioterapię, fototerapię i fotoforezę. Stosuje się leki immunopresyjne i cytoksyczne, antybiotyki i leki biologiczne. Oprócz dbania o higienę, chorych zachęca się do przestrzegania diety bezglutenowej oraz do pieczenia i gotowania zamiast smażenia. Godny polecenia jest m.in. olej rybny. Wskazane jest również ograniczenie używek oraz unikanie stresowych sytuacji. Należy przy tym pamiętać, że łuszczyca jest w zasadzie chorobą ogólnoustrojową i u chorych – nawet, gdy nie występują żadne zewnętrzne dolegliwości – może wystąpić stan zapalny błony śluzowej w żołądku, gdy choroba jest aktywna.

Wzrost wiedzy i świadomości na temat łuszczycy pomaga dotkniętym tą chorobą radzić sobie z dolegliwościami. Z drugiej strony uczy osoby zdrowe, jak zachować się w określonych sytuacjach, by udzielić chorym właściwego wsparcia. Warto poświęcić więc chwilę czasu, by przeanalizować te informacje.


Wsparcie redakcyjne od:
Choroby

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ludmiła (gość)

Widzę, że dużo osób używa tych dermokosmetyków dr. Michaels. Mnie polecono je na łuszczycę w Febumedzie w Warszawie. Z opieki jestem zadowolona i z konsultacji też, ale chciałabym się dowiedzieć o tych dermokosmetykach trochę więcej. Jeśli ktoś byłby tak uprzejmy i udzielił mi informacji to byłabym wdzięczna.

Karolina_W (gość)

Myślę, że z jej rozpoznaniem niewielu ma problem. Najgorsze jest łagodzenie przykrych objawów i informacja, że tak naprawdę jest nieuleczalna. Niewiele też na nią pomaga - skutecznych preparatów jest kilka. Ja, leczyłam się tymi wyprodukowanymi przez "dr. Michaels" i jestem bardzo zadowolona. Zmiany są coraz mniejsze, a warto zaznaczyć, że wspomniane preparaty nie zawierają sterydów!