Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach. Zapraszamy!

Redakcja

Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach bierze udział w tegorocznej edycji Święta Zabytków Techniki. Już 9 czerwca dla wszystkich zwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji. Podczas Industriady świetnie będą się bawić całe rodziny. Warto tam być!

Muzeum Techniki Sanitarnej to miejsce z niepowtarzalną atmosferą, to jedna z najmłodszych placówek muzealnych w Gliwicach i jedyna tego rodzaju w Polsce. Zlokalizowane w ponad 100-letnim budynku starej przepompowni ścieków, gruntownie odrestaurowanym podczas rozbudowy Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Stara przepompownia przypomina mały dworek. Częściowo parterowa, częściowo dwukondygnacyjna, zbudowana z czerwonej cegły, jest typowym przykładem architektury przełomu XIX i XX wieku. Uroku budynkowi dodają 3 charakterystyczne wieżyczki oraz duże, zakończone łukiem okna. Obiekty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum, zostały wybudowane i wkomponowane w stylu do złudzenia przypominającym zabytkowy obiekt. Dzięki temu można odnieść wrażenie przeniesienia w czasie w okres rewolucji przemysłowej. Usytuowanie Muzeum na terenie czynnego zakładu Centralnej Oczyszczalni Ścieków daje możliwość konfrontacji przeszłości ze współczesnością. Odwiedzający mają okazję zapoznać się z nowoczesną technologią oczyszczania ścieków oraz obejrzeć unikalne eksponaty i urządzenia po starej oczyszczalni - pompy, sprężarki, zasuwy, zastawki, kolumienki, drewniane rury. W Muzeum zdeponowane są eksponaty, które nie tylko kształtowały historię gliwickiej kanalizacji, ale i elementy wyposażenia łazienek naszych przodków.

W tym roku drzwi muzeum otwieramy 9 czerwca o godzinie 12:00 i zapraszamy do podróży w przeszłość, do której zabiorą nas kobiety - bohaterki motywu przewodniego tegorocznej Industriady.

Portrety gliwiczanek z przełomu XIX/XX wieku w miłosnych piosenkach to jedna z propozycji, na którą warto się wybrać. Koncert dopełniony obrazem industrialnych Gliwic. Wielowątkowa narracja przeniesie nas w czasy, w których dynamika miłości rozgrywała się w obszarze konwenansu, „ról” odgrywanych przez Kobiety. Bohaterki jawią się w nich z jednej strony jako te, które wpływając na mężczyzn - odegrały znaczącą rolę w rozwoju Śląska. Ale także i jako te, które w zgodzie z wyznaczonymi im społecznymi rolami odcisnęły trwały, „milczący” ślad w rzeczywistości domu, wspólnoty i regionu.

Zwiedzającym, a zwłaszcza najmłodszym, spodoba się udział w fabularyzowanej grze miejskiej „Czysta gra”. Uczestnicy, spacerując po terenie Muzeum, poznawać będą ciekawostki z bogatej historii higieny. Jak dawniej wytworne damy dbały o urodę? Kiedy pojawiło się mydło? Kto wynalazł prysznic? Odpowiedzi na te i inne pytania dorośli i dzieci znajdą rozwiązując kolejne zadania questu. Do zabawy można dołączyć w dowolnym momencie odbierając kartę gry z punktu startowego. W grze można brać udział indywidualnie lub w drużynach, a na najmłodszych uczestników czekają słodkie niespodzianki.

Podczas Industriady zaplanowano też warsztaty wyrobu mydła „Mydła i pachnidła”. Jego uczestnicy nauczą się wytwarzać naturalne mydło pielęgnujące bez syntetycznych barwników i sztucznych zapachów. Zobaczą krok po kroku, jak skomponować własną recepturę, wykorzystując jako składniki węgiel i dziegieć brzozowy. Zrobią mydło o nietypowej, industrialnej formie, które myje i pielęgnuje. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoje pierwsze mydło do domu. Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy.

Każdy będzie mógł też wziąć udział w wodnych eksperymentach Laboratorium - „Chmura wody”. To będą wodne i kolorowe doświadczenia laboratoryjne, jak zrobić balon za pomocą sody czy widowiskowe pianki niespodzianki. Będzie można też zwiedzić Zakład Centralnej Oczyszczalni Ścieków z przewodnikami i sprawdzić „Jak ściek zmienia się w ciek”.

W tym roku przygotowano specjalnie strefę zabawy wraz z konkursami dla dzieci - „4 kąty”. Będzie to rozbudowana strefa zabawy dla najmłodszych, rodzin z dziećmi, które przychodzą do Muzeum Techniki Sanitarnej nawet na kilka godzin. Specjalnie dla dzieci pojawi się „Kącik mydlarza” (projektowanie pudełek na mydło oraz etykiet), „Kącik konstruktora” (budowanie z klocków), „Kącik projektanta” (projektowanie koszulek poprzez stemple z włazów kanalizacyjnych i innych elementów maszyn i urządzeń związanych z techniką sanitarną), „Kącik aktywnego malucha” (zabawy dla dzieci do 5. roku życia).

Będzie również kąt dla kreatywnych - czyli jak spleść szalik, czapkę lub torbę bez drutów i szydełka. Barbara Palewicz, dziewiarka, autorka bloga i popularnego programu telewizyjnego Sztrykowanie na Ekranie, podzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami w dzierganiu włóczki wyłącznie za pomocą dłoni, bez żadnych narzędzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto