Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I etap Ogólnopolskiego Konkursu Aktywni dla Klimatu w ZSTiO nr 1 zakończony

Agnieszka Kasperczyk
Szkolny happening Aktywnych dla Klimatu
Szkolny happening Aktywnych dla Klimatu Sandra Klimas
Poprzez wykonywanie zadań konkursowych, Ekozespół Klimaciki w składzie: Sandra Klimas, Mateusz Konig, Szymon Michalski, Ania Wojtas oraz Alicja Szula pod opieką pani mgr Agnieszki Kasperczyk, informuje społeczność szkolną, rodziców oraz mieszkańców Chorzowa jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym i chronić klimat.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, która posiada wieloletnie doświadczenie w promocji i rozpowszechnianiu wiedzy na temat ekologii oraz realizacji projektów edukacyjnych mobilizujących całe społeczności we wspólnym działaniu.

Konkurs łączy w sobie wiele dziedzin współpracy społecznej, pozwala na rozwijanie więzi w środowisku lokalnym i budzi poczucie współodpowiedzialności za stan otoczenia a w dobie zmian klimatu pozwala na skuteczne działania sprzyjające ich ograniczeniu.

W ramach konkursu uczniowie zgłębiają wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony powietrza, podejmują własne działania w tej dziedzinie.
Ponadto uczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną.
Uczestnictwo w konkursie polega na realizacji zadań w dwóch etapach, odpowiednio w terminach:

Etap I CZAS NA KLIMAT- od 01.12.2013r. do 15.02.2014r.

Etap II EKOWSPÓŁPRACA - od 15.02.2014r. do 15.05.2014r.

Zadanie I to wykonanie Ekologicznej Mapy Gminy wraz z jej metryczką (w naszym przypadku Ekologicznej Mapy Miasta Chorzów).
Zadanie II to diagnoza klimatyczna gminy (miasta Chorzów) dotycząca energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz ankieta ekologiczna wśród mieszkańców.

Etap II polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) na terenie szkoły lub gminy (miasta) pod hasłem "Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz".
Przedstawiciele Ekozespołu Klimaciki w przeciągu 1,5 miesiąca w ramach swoich zadań:

-zdobyli podstawowe informacje na temat miasta, gminy i powiatu,
- wykonali mapę ekologiczną miasta uwzględniającą, np: punkty selektywnej zbiórki odpadów, punkty wykorzystujące źródła energii odnawialnej, tereny zalesione, parki, ścieżki rowerowe,

-przeprowadzili wśród mieszkańców Chorzowa, badania ankietowe na temat postaw ekologicznych i wykorzystywania źródeł odnawialnych,
- przeprowadzili 14 lutego happening w szkole "Klimaciki - dla klimatu" mający na celu zwrócenie społeczności szkolnej na problemy związane z ochrona klimatu,

-korzystając z tablicy informacyjnej zapoznali uczniów szkoły z tematyką konkursu i pierwszymi wnioskami wyciągniętymi w ramach przeprowadzonych badań,

-wykonali raporty klimatyczne dotyczące poszczególnych zadań konkursowych.
Te działania pozwoliły pogłębić wiedzę na temat otaczającego środowiska, poznanie zagadnień związanych z klimatem i przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatycznym.
Praca polegająca na sporządzeniu raportu klimatycznego dla gminy Chorzów pozwoliła uczniom lepiej poznać gminę, zrozumieć źródła zagrożeń klimatycznych, jak i sposoby ochrony klimatu realizowane na terenie miasta. Ponadto pozwoliła zidentyfikować lokalne problemy środowiskowe. Uczniowie sporządzili diagnozę klimatyczną gminy na podstawie samodzielnie zebranych informacji o gminie. Zdobyte doświadczenia wykorzystali w stworzeniu zobowiązań dla klimatu.
Drugi etap rozpocznie się po 14 lutym 2014 r. i będzie polegał na zbiórce elektroodpadów. To zadanie polega na zorganizowaniu zbiórki elektroodpadów (ZSEE) na terenie szkoły lub gminy pod hasłem ,,Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz!”.

Do zorganizowania takiej zbiórki niezbędny jest operator gwarantujący właściwe i zgodne z prawem zagospodarowanie i przetworzenie elektroodpadów. W tym konkursie zapewni go współorganizator konkursu - firma Remondis Electrorecycling, która będzie operatorem wszystkich zbiórek w konkursie, po wcześniejszym ustaleniu indywidualnego terminu zbiórki.

Firma Remondis Electrorecycling posiada najnowocześniejsze zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce oraz rozbudowaną sieć zbiórki elektroodpadów. Współpracując z tą firmą, mamy pewność, że zebrane elektroodpady, trafią na pewno w odpowiednie miejsce i zostaną we właściwy sposób zutylizowane. Świadomość tego dokąd trafiają zebrane elektroodpady pełni kluczową rolę w rozpowszechnianiu wiedzy ekologicznej.

Sukces zbiórki zależy również od odpowiedniej promocji wydarzenia wśród społeczności szkolnej, mieszkańców gminy, lokalnych przedsiębiorców.
Planujemy zbiórkę elektroodpadów w pierwszym tygodniu marca. Dokładna data zostanie podana wkrótce.
Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 479 szkół z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto