Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gra o miasto" jako nowoczesne konsultacje

Olga Krzyżyk
"Gra o miasto" jako nowoczesne konsultacje
"Gra o miasto" jako nowoczesne konsultacje Olga Krzyżyk
W Chorzowie wprowadzono nowoczesny sposób konsultacji społecznych. Mieszkańcy rywalizowali w grze symulacyjnej „Gra o miasto”. Wspólnie wybierali najlepsze rozwiązania technologiczne, które poprawią życie w mieście i pozwolą wprowadzić większe oszczędności.

"Gra o miasto" jako nowoczesne konsultacje

Chorzowianie w miniony poniedziałek zagrali w „Grę o miasta” i wspólnie stworzyli wizję inteligentnego miasta - „Smart City”. To nie była jednak zwykła gra, tylko nowoczesna forma konsultacji społecznych.

Mieszkańcy mogli zobaczyć, jakie technologiczne rozwiązania można wprowadzić w mieście. Grając w specjalnie przygotowaną do tego grę symulacyjną, każdy dysponował wirtualnym budżetem, mapą Chorzowa i propozycją projektów inwestycyjnych. Zadaniem graczy było podjęcie decyzji, które technologie powinny zostać wdrożone w mieście.

- W trakcie inwestowania w poszczególne technologie mieszkańcy mówili o motywacji. Każdy musiał podać argumenty za danym rozwiązaniem - wyjaśnia Justyna Król z Pracowni Miejskiej z Konina, firmy która zajmuje się badaniami nad przyszłością oraz tworzeniem nowych metod konsultacji z mieszkańcami.

W trakcie „Gry o miasto” dwie drużyny rywalizowały ze sobą. Trzeba było zrealizować jak najwięcej projektów przy możliwie największych oszczędnościach.

- „Gra o miasto” jest częścią projektu Smart City Roadshow, realizowanego przy współpracy Philips Lighting Poland, Asseco Poland oraz Microsoft - tłumaczy Justyna Król.

- Pierwszą jego częścią są właśnie nowoczesne konsultacje społeczne. W trakcie drugiej części to urzędnicy z różnych wydziałów zagrają w tę grę. Na koniec zobaczymy, na ile wspólne są wybory mieszkańców i urzędników. W taki sposób najlepiej stworzyć wspólną strategię wdrażania technologicznych rozwiązań - dodaje.

Cele wprowadzania nowoczesnych technologii w mieście są dwa. Pierwszy to poprawa jakości życia mieszkańców, a drugi to zadbanie o kondycję finansową budżetu. Nowoczesne technologie bowiem pozwalają miastu zaoszczędzić.

- W trakcie gry rozmawialiśmy m.in. o programie zdalnego monitorowania zdrowia pacjentów, który pozwoli zmniejszyć kolejki do lekarzy - zauważa Halina Dobek z Chorzowa, która wzięła udział w „Grze o miasto”.

- Dobrym rozwiązaniem, które można wprowadzić w mieście są kosze na śmieci z wbudowaną prasą zgniatającą odpady. Przy takim rozwiązaniu zmieści się więcej śmieci do kosza, a miasto zaoszczędzi, bo nie trzeba będzie tak często opróżniać tych śmietników - dodaje chorzowioanka.

Helena Ząbczyńska z kolei zwróciła uwagę na proekologiczne rozwiązania, które można wprowadzić w mieście. Wśród innych rozwiązań było: instalacja inteligentnych przejść dla pieszych czy system informacji parkingowej.

W Chorzowie wprowadzono już kilka technologicznych rozwiązań m.in. aplikacja Parkanizer na ul. Zjednoczenia, która ułatwia znalezienie miejsca parkingowego. Miasto uczestniczy też w międzynarodowym programie Connected Citizens Program, który pomaga otrzymywać aktualne informacje co się dzieje na drogach, a do MZUiM trafiają np. dane o przekrzywionym znaku na drodze i jaka droga jest uszkodzona.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto