18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu "Cnota" w Rybniku. Zobacz zdjęcia

Arkadiusz Biernat
Premiera filmu "Cnota" w Rybniku za nami. Dziś wieczorem w Domu Kultury w Chwałowicach wyświetlono paradokument o popularnym aktorze Jerzym Cnocie z Jastrzębia – Zdroju.

Premiera filmu "Cnota" w Rybniku za nami

Paradokument wyreżyserował Eugeniusz Kluczniok. Zresztą on sam w wystąpił w roli przepytującej Jerzego Cnotę. Jego opowieści przeplatane były zabawnymi wątkami.

Sam główny bohater opowiadał, jak mieszkał w Jastrzębiu – Zdroju i w Chorzowie. Można dowiedzieć się m.in. że dobrze grał w piłkę nożną i miał nawet szansę występować w Ruchu Chorzów. Zdradził też jak trafił do teatru. Opowiadał o swojej karierze i rolach filmowych, teatralnych i kabaretowych. Wspomniał także, że chciał zostać prawnikiem, a nie aktorem. Na szczęście wybrał tę pierwszą opcję. Duża część filmu poświęcona jest jego roli "Zbójnika Gąsiora" w kultowym Janosiku.

- Kręciliśmy w pięknych i malowniczych miejscach wokół Zakopanego. Żal mi był trochę ludzi od sprzętu. Wtedy wszystko było ciężkie. Elementy oświetlenia ważyły kilkadziesiąt kilogramów, a oni musieli z tym po górach biegać – wspomina Jerzy Cnota.

W filmie wypowiadają się także znane osoby ze świata filmu i kultury m.in. Franciszek Pieczka, Kazimierz Kutz, Joanna Bartel, Bernard Krawczyk, Andrzej Skupiński, Marian Makula, Grzegorz Stasiak czy Jerzy Janeczek, dobrze nam znany z roli Witi Pawlaka z "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Ten ostatni był także na premierze.

- To bardzo charakterystyczna postać. Nie ukrywam, że się z nim zaprzyjaźniłem. Dobrze odnajduje się w rolach komediowych – powiedział Jerzy Janeczek.

Po zakończeniu filmu słychać było gromkie brawa. Z kolei Jerzy Cnota usiadł na podeście przed sceną (nie mógł wejść z powodu problemu z chodzeniem) i odpowiadał na pytania z sali. Sam w swoim, zabawnym stylu skomentował film. - Nie wiem po co ten film nakręcił Eugeniusz. Może dlatego, że u niego zagrałem kilka darmowych ról – śmiał się główny bohater.

Na koniec zapowiedział, że wkrótce powinien wrócić do pełnej sprawności, a tym samym do pracy aktorskiej.

Film "Cnota" wkrótce będzie można zobaczyć w pozostałych domach kultury w regionie.

Jerzy Cnota
Urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu Zdroju. Po rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej z rodziną przeprowadził się do Chorzowa. Tam ukończył III LO im. Stefana Batoregm, a później filologię rosyjską w Krakowie. Z kolei w 1972 roku ukończył eksternistycznie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

To właśnie w Krakowie rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem. Występował w teatrze studenckim 38, a także w Piwnicy pod Baranami. Dla filmu odkrył go Kazimierz Kutz, który szukając śląśkich aktorów zaoferował mu rolę w "Soli ziemi czarnej". Zagrał ponad 60 ról filmowych i serialowych m.in. W kultowym "Janosiku", "Ogniem i Mieczem", "M jak Miłość", czy Świecie według Kiepskich".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto