Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie: terminy, zasady

Justyna Toros
Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie będzie podzielony na siedem obszarów.
Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie będzie podzielony na siedem obszarów. arc
Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie rozpoczyna się 17 marca. Mieszkańcy kolejny raz będą mogli zadecydować na co przeznaczyć pieniądze w ich dzielnicach. Tym razem jest więcej pieniędzy, ale i więcej obszarów.

W 2013 roku Chorzów był podzielony na cztery obszary, mieszkańcy każdego z nich mieli do wydania po 400 tysięcy złotych. W tym roku miasto podzielono na siedem części. Pula do wydania: 2 miliony sto tysięcy złotych! Rusza druga odsłona budżetu obywatelskiego.

Rozpoczęcie akcji zaplanowano na 17 marca. Wtedy we wszystkich wyznaczonych miejscach staną urny, do których będzie można wrzucać swoje propozycje. W ślad za tym pójdą spotkania z prezydentem i przedstawicielami miejskich jednostek odpowiedzialnych m.in. za drogi czy gospodarkę komunalną. Będzie okazja do zadawania pytań.

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie rozpocznie się od spotkań

- Pomyśleliśmy o rodzicach, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - W czasie spotkań zorganizowany będzie pokój zabaw dla dzieciaków, które spędzą czas pod opieką wolontariuszy z Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Mam nadzieję, że będzie to także okazja do tego, byśmy mogli wspólnie wypracować plan działania na najbliższe miesiące. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania mieszkańców, podobnie jak pracownicy miejskich spółek.

To jednak nie koniec: każda osoba niepełnosprawna, która samodzielnie nie będzie w stanie dotrzeć na spotkanie będzie mogła skorzystać z bezpłatnego transportu z mieszkania do placówki i z powrotem. I to za darmo! Warunek: trzeba cztery dni wcześniej przed terminem spotkania z prezydentem zadzwonić pod numer telefonu: 32 416 52 15 .

W ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego dzięki decyzji Chorzowian zbudowano parking na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Floriańskiej czy w Chorzowie Batorym.

- Tak było w ubiegłym roku. Przyszedł czas na rozdysponowanie kolejnych pieniędzy. O tym, jakie są najpilniejsze inwestycje w danej dzielnicy najlepiej wiedzą jej mieszkańcy. Dlatego już po raz drugi każdy Chorzowianin będzie miał okazję zdecydować, co w jego najbliższym otoczeniu powinno się zmienić - dodaje Kotala.

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie: na drugiej stronie znajdziesz terminy i tegoroczne zasady

Start drugiej osłony już 17 marca. Tym razem osobno zdecydują mieszkańcy Klimzowca i Maciejkowic. Pierwsze spotkanie odbędzie się właśnie w poniedziałek w Maciejkowicach w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Głównej 21 o godz. 17. 20 marca odbędzie się spotkanie mieszkańców Chorzowa Starego w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Lwowskiej 36 o godz. 17.

Spotkanie dla mieszkańców Cwajki, czyli terenów, których granice wyznaczają ulice 3 Maja i Katowicka odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Łagiewnickiej 18, 24 marca o godz. 17. Reszta mieszkańców Chorzowa II będzie miała swoje spotkanie 27 marca o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Styczyńskiego 32.

Mieszkańcy centrum miasta, którego granice wyznaczają tory kolejowe, Drogowa Trasa Średnicowa i ul. Bojowników o Wolność i Demokrację mają swoje spotkanie 31 marca o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Dąbrowskiego 41.

Mieszkańcy osiedla Klimzowiec spotkają się natomiast 3 kwietnia w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Ryszki 55 o godz. 17.

Ostatnie spotkanie będzie zorganizowanie dla mieszkańców Chorzowa Batorego. Odbędzie się ono 7 kwietnia o godz. 17 w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Farnej 7.

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie: najważniejsze terminy

Mieszkańcy mogą składać swoje propozycję od 17 marca do 13 kwietnia podczas spotkań lub w Urzędzie Miasta. Zostaną one zweryfikowane do 4 maja. Wtedy też specjalnie powołana komisja przygotuje listy z inwestycjami na podstawie propozycji mieszkańców, osobno dla każdej dzielnicy.

Głosowanie na konkretne propozycje potrwa od 5 do 22 maja. Do 4 czerwca zostaną policzone wszystkie głosy, a oficjalne ogłoszenie tegorocznych realizacji nastąpi 6 czerwca.

W tym roku nie będzie ograniczonej liczby inwestycji w ostatnim głosowaniu mieszkańców. Wszystkie, które będą spełniać wymogi i nie będą wpisane w inwestycje miejskie, zostaną wpisane na listę propozycji i mieszkańcy będą mogli na nich głosować.

Po raz kolejny głosowanie będzie się odbywać w kilku punktach naszego miasta. Można również złożyć propozycję a później oddać swój głos za pomocą internetu, na stronie Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku udało się zrealizować więcej niż jedna inwestycja na dzielnicę. Wszystko dzięki temu, że mieszkańcy głosowali na propozycje, które nie wyczerpywały puli pieniędzy. Wciąż realizowane są ostatnie dwie inwestycje z poprzedniego budżetu: rewitalizacja Parku Hutników i alei Wycieczkowej.

Park Hutników jest bowiem zadaniem wieloetapowym. Jeśli chodzi o aleję Wycieczkową, to miasto wyremontowało swoją część, ale po naszej interwencji władzom udało się dogadać z Parkiem Śląskim i cała aleja będzie wyremontowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto