FUTSAL - Akademia FC Pniewy po raz pierwszy w historii mistrzem Polski!

Mariusz Kaźmierczak
Trenerzy Akademii nie kryli radości
Trenerzy Akademii nie kryli radości Karolina Janczak
Drużyna Akademii Futsal Club sięgnęła wreszcie po upragnione mistrzostwo Polski. Pniewianie okazali się najlepszym zespołem futsalowej ekstraklasy w sezonie 2009/10, co potwierdzili w spotkaniu ostatniej kolejki, wygrywając w Chorzowie z Cleareksem 6:2 (2:1). Ich najgroźniejszy rywal, Hurtap zremisował z Rekordem i na finiszu rozgrywek podopieczni Klaudiusza Hirscha okazali się o dwa punkty lepsi.

Od pierwszej minuty przewagę osiągnęli faworyzowani goście. Pierwszy okazję miał Rafał Franz, ale jego strzał wybronił bramkarz Cleareksu - Aleksander Waszka. Nieudane były także próby Daniela Lebiedzińskiego oraz Cleversona, ale co się odwlecze... W dziesiątej minucie Oleksandr Derik przejął piłkę w środku pola, podbiegł z nią pod pole karne gospodarzy i strzelił nie do obrony.

Miejscowi dużo faulowali i już w 13. minucie popełnili szóste przewinienie. Derik nie zdołał jednak wykorzystać przedłużonego karnego, co szybko się zemściło. Cleverson stracił futbolówkę na własnej połowie, co wykorzystał Andrzej Szłapa i zrobiło się 1:1.

W 16. minucie Łukasz Pieczyński zmarnował sytuację sam na sam, ale za chwilę podopieczni Tadeusza Wolnego znów sfaulowali, a Cleverson w pełni się zrehabilitował i do przerwy goście prowadzili 2:1. Na pewno pomagał im głośny doping pniewskich fanów, których kilkadziesiąt wybrało się do Chorzowa.

Na początku drugiej połowy bramkowe okazje miały oba zespoły, ale uderzenia Franza, Lebiedzińskiego i Michała Włodarka nie znalazły drogi do bramki. Potem pojedynek się zaostrzył, czego efektem były żółte kartki dla Franza oraz Piotra Słoniny, a w 30. minucie niezwykle aktywny w sobotnim meczu Franz był bardzo bliski szczęścia, jednak piłka po uderzeniu reprezentanta Polski trafiła w poprzeczkę. 120 sekund później Akademia FC zdobyła jednak trzecią bramkę po precyzyjnym strzale z wolnego Cleversona.

Gospodarze szybko zdobyli bramkę kontaktową, ale odpowiedź gości była natychmiastowa i po trafieniu Lebiedzińskiego ponownie prowadzili różnicą dwóch goli. Nie mający nic do stracenia Clearex wycofał bramkarza, ale ten manewr nie przyniósł powodzenia, gdyż kolejne bramki strzelali podopieczni Klaudiusza Hirscha. Najpierw dwójkową akcję Lebiedzińskiego z Dariuszem Pieczyńskim wykończył ten drugi, a wynik ustalił Cleverson wykorzystując kolejny przedłużony rzut karny podyktowany za zagranie ręką Michał Słoniny. Zawodnik Cleareksu zatrzymał w niedozwolony sposób piłkę zmierzającą do bramki, za co oczywiście ukarany został czerwoną kartką.

Hurtap w tym czasie remisowo skończył mecz z Rekordem, co oznaczało, że pniewianie zostali mistrzami Polski w sezonie 2009/2010. - Czujemy ogromną radość i ulgę. Po wielu latach starań wreszcie zdobyliśmy mistrzostwo Polski po sezonie, który był niezwykle emocjonujący. Kilku zawodników odniosło kontuzje, w pewnym momencie roztrwoniliśmy przewagę i do ostatniej kolejki trwała walka, ale tym bardziej jest się z czego cieszyć. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim chłopakom, także byłych zawodnikom Akademii, którzy latami pracowali na nasz sukces. Nie byłoby go oczywiście bez wspaniałego człowieka, prezesa klubu Cezarego Pieczyńskiego - powiedział nam uradowany Hirsch.

Zadowolenia nie krył także kierownik Akademii FC, Mariusz Matuszewski. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Spotkanie z Cleareksem potoczyło się po naszej myśli. Pierwsi zdobyliśmy bramkę, co znacznie ułatwiło nam zadanie. Liga skończona, ale przed nami jeszcze rozgrywki o Puchar Polski, w których chcemy się zaprezentować równie dobrze. A w przyszłym sezonie zamierzamy godnie reprezentować nasz kraj w europejskich pucharach - zakończył Mariusz Matuszewski.

Clearex Chorzów - Akademia Futsal Club Pniewy 2:6 (1:2)
Bramki:
dla Cleareksu - Andrzej Szłapa (13) Michał Grecz (34); dla Akademii FC - Oleksandr Derik (10), Cleverson 3 (18. przedłużony karny, 32, 39), Daniel Lebiedziński (35), Dariusz Pieczyński (35)
Akademia: Neagu - Łeszyk, Franz, D. Pieczyński, Ł. Pieczyński, Mójta Lebiedziński, Cleverson, Derik.

Mistrzostwa Wielkopolski U-21 8 maja
Znany jest już nowy termin, w jakim rozegrane zostaną w Kiszkowie III ot-warte młodzieżowe mistrzostwa Wielkopolski U-21. Turniej planowany na 18 kwietnia, a przełożony w związku z żałobą narodową po katastrofie prezydenckiego samolotu odbędzie się 8 maja.