Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny 2018 WOS, Historia. Mamy arkusze! (Arkusz CKE, Rozwiązania, Odpowiedzi)

Małgorzata Mrowiec
Egzamin Gimnazjalny 2018 Odpowiedzi WOS, Historia. Sprawdź, jak ci poszło na Egzaminie Gimnazjalnym! (Arkusz CKE, Rozwiązania, Wyniki)
Egzamin Gimnazjalny 2018 Odpowiedzi WOS, Historia. Sprawdź, jak ci poszło na Egzaminie Gimnazjalnym! (Arkusz CKE, Rozwiązania, Wyniki) Egzamin Gimnazjalny 2018
Egzamin Gimnazjalny 2018 WOS, Historia. Mamy arkusze, a odpowiedzi opublikujemy wkrótce. Sprawdziliśmy, jak poszło na porannym egzaminie z historii i WOS uczniom Gimnazjum nr 4 w Krakowie (przy Rynku Kleparskim). Kacper Mikrut z klasy z rozszerzonym angielskim w z testem liczącym 25 pytań poradził sobie zaledwie w 40 minut. Jaki był ten egzamin? - Bardzo prosty - twierdzi gimnazjalista, który będzie chciał kontynuować naukę w Technikum Informatycznym. Do egzaminu nie przygotowywał się specjalnie, wystarczyło to, co wyniósł z lekcji. Poniżej znajdziecie arkusze a niebawem opublikujemy odpowiedzi.

Egzamin Gimnazjalny 2018: Wos i Historia PYTANIA, ARKUSZ, ODPOWIEDZI

Kacper zapamiętał np. pytanie o okres w historii Polski, jakim było rozbicie dzielnicowe. - Pytanie było o przyłączone ziemie. Trzeba było odpowiedzieć, czy państwo Łokietka było większe w okresie rozbicia dzielnicowego niż wcześniej Bolesława Krzywoustego. I była mapa do tego pokazana. Większość pytań miała tekst i mapę i tutaj wiedzy prawie nie trzeba było mieć - twierdzi Kacper Mikrut.

Egzamin Gimnazjalny 2018: sprawdź, jak ci poszło

Gimnazjalista dodaje jednak, że jeśli chodzi o starożytność, trzeba było jednak wykazać się wiedzą. - Rzym, republika, cesarstwo - trzeba było wiedzieć, które ustroje były po kolei - mówi Kacper.

W teście znalazło się też pytanie o to, które z podanych wydarzeń z okresu rozbiorów Polski było chronologicznie pierwsze, które ostatnie. - Ale żadnych dat szczegółowo nie trzeba było znać - zaznacza gimnazjalista.

Nie zabrakło pytań o powstanie styczniowe i listopadowe. Jedno pytanie dotyczyło I wojny światowej (egzamin sięgał do 1918 roku).

Egzamin Gimnazjalny 2018: pytania z WOS-u

Z wiedzy o społeczeństwie pytań było pięć. Jedno np. dotyczyło Europarlamentu. Inne zadanie opisywało wybory i trzeba było zdecydować, kogo się w nich wybiera.

Według innej trzecioklasistki z Gimnazjum nr 4, Wiktorii Wiszniewskiej, egzamin wcale nie był taki łatwy. Jeśli chodzi o zapamiętane pytania, wymienia np. to o głosowanie za pomocą specjalnych glinianych skorupek, czyli dotyczące demokracji ateńskiej.

Egzamin Gimnazjalny 2018: "Na egzaminie było wszystko, co mieliśmy w szkole w poprzednich latach"

- Było też drzewo genealogiczne dynastii Jagiellonów i pytania o nie - relacjonowała nam uczennica. - Na egzaminie było wszystko, co mieliśmy w szkole w poprzednich latach. To oczywiste - ale część tej wiedzy już się zapomniało - przyznawała. Wiktoria intensywnie, przez cały dzień, uczyła się przez trzy dni przed egzaminem. Po skończeniu gimnazjum chce się uczyć w technikum, po którym zostanie technikiem obsługi turystycznej.

Nikola Ochmańska z klasy z rozszerzonym angielskim w tym krakowskim gimnazjum uważa wręcz, że poranny egzamin był trudny. - Było na przykład pytanie o prawie, którego w ogóle nie skojarzyłam, żebym znała z lekcji. Takiego pytania w ogóle się nie spodziewałam - powiedziała nam gimnazjalistka. Do egzaminu powtarzała systematycznie co tydzień.

Egzamin Gimnazjalny 2018: Historia, WOS

Z wiedzy o społeczeństwie szczególnie zapamiętała zadanie z wykresem o podatki: VAT, PIT. - Trzeba było wybrać, z którego podatku mamy najwięcej zysku. Należało odpowiedzieć, że z usług, z VAT-u - mówi nastolatka. Nikola chciałaby kontynuować naukę w gimnazjum, a w przyszłości mieć własną firmę.

Egzamin Gimnazjalny 2018: nie wszyscy muszą pisać egzamin gimnazjalny

Jak poinformowała nas Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie, w województwie małopolskim zgłoszono do egzaminu gimnazjalnego 32 tys. 352 uczniów, w Krakowie - 5 tys. 910 uczniów. Z egzaminu gimnazjalnego 2018 w całej Małopolsce zwolnionych jest 171 osób (uczniowie ci są laureatami olimpiad), w tym w samym Krakowie aż 94.

Uczniowie mogą przystępować do egzaminu gimnazjalnego w szkołach przyszpitalnych, sanatoryjnych lub – w szczególnych przypadkach zdrowotnych, za zgodą dyrektora OKE – egzamin może być przeprowadzony w domu ucznia. W sumie w Małopolsce egzamin gimnazjalny poza szkołą zdaje 29 osób.

Termin ogłaszania wyników egzaminu gimnazjalnego 2018

Wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 15 czerwca 2018 r.

Autor: Joanna Urbaniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto