Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DNI UŁANA - Lance w dłoń! Kawaleria walczyła na Woli i Cytadeli ZOBACZ FILM

Grzegorz Okoński
Podczas Dni Ułana najbardziej widowiskowy jest co roku festyn historyczny na Cytadeli
Podczas Dni Ułana najbardziej widowiskowy jest co roku festyn historyczny na Cytadeli Janusz Romaniszyn
Zakończyły się XX Zawody Militari, związane z tegorocznymi Dniami Ułana w Poznaniu. Na hipodromie Wola jeźdźcy konkurowali w ujeżdżaniu, próbach skokowych i terenowych, a także we władaniu białą bronią. Na strzelnicy zaś wzięli do ręki pistolety i karabinki.

Zawody Militari odbywały się w sobotę, natomiast w niedzielę przygotowano najbardziej widowiskową dla publiczności część – festyn historyczny na Cytadeli, połączony z elementami rekonstrukcji historycznej.

Po raz pierwszy publiczność i „żołnierze” – rekonstruktorzy odśpiewali razem Rotę. Nowością było także zadedykowanie Zawodów Militari Maciejowi Frankiewiczowi, zmarłemu wiceprezydentowi Poznania, który zawsze w mundurze i konno brał udział w Dniach Ułana. Zawodnicy rywalizowali w konkursie władania szablą i lancą.

Dni Ułana w Poznaniu wpisały się już trwale w kalendarz barwnych wydarzeń i zawsze przyciągają bardzo liczne rzesze widzów. W sobotę na hipodromie Wola (gdzie odbyły się pierwsze po I wojnie światowej wyścigi w Polsce), spotkali się przedstawiciele środowisk kawaleryjskich z całego kraju. Wzięli udział w zawodach nawiązujących do tradycji przedwojennych, opierających się na zasadach rozgrywania wszechstronnego konkursu konia wierzchowego, uzupełnionych o konkurencje czysto kawaleryjskie.

Konkurs Główny rozgrywany jest o Nagrodę Przechodnią Honorową Szablę 15 Pułku Ułanów Poznańskich, a także o Nagrodę Przechodnią im. ppłk Jerzego Witalisa Kubickiego, najstarszego oficera 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Konkurs obejmuje siedem prób, m.in. ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, strzelania, wyglądu jeźdźca, konia i rzędu, władania szablą konno, a także władania lancą konno.

Co ciekawego podczas Dni Ułana
- sobota, godz. 19.30
Capstrzyk z przejściem od pl. Mickiewicza do ul. Ludgardy przed Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Tam o godz. 20.00 rozpocznie się uroczystość połączona z Apelem Poległych
- niedziela, godz. 11.15
uroczystość przed Pomnikiem 15 Pułku, złożenie hołdu Sztandarowi Pułku.
- niedziela, godz. 12.00
Festyn Kawaleryjski: pokaz woltyżerki i hipoterapii, koncert Kapeli Zamku Rydzyńskiego.
- niedziela, godz. 14.00
Inscenizacja historyczna „Potyczka graniczna – wrzesień ’39”. Wówczas rekonstruktorzy i publiczność wspólnie odśpiewają Rotę.
- niedziela, godz. 14.20
Pokaz jazdy polskiej XVII wieku, w wykonaniu Roty Rycerskiej.
- niedziela, godz. 14.20
Pokaz kadryla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto