Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery strony zielonych Katowic

Redakcja
Kiedy myślimy o Katowicach, do głowy od razu przychodzi nam Spodek –sztandarowa atrakcja i symbol metropolii. Ale warto wiedzieć, że miasto kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem ciężkim, kopalniami i hutami może pochwalić się też ogromnymi terenami zielonymi. Okazuje się, że niemal 23% powierzchni metropolii zajmują lasy! Ten wynik Katowice zawdzięczają procesom rekultywacji, które rozpoczęły się już ponad 50 lat temu, czyli w okresie, kiedy kraj przeżywał okres największej industrializacji.

Działania polegały przede wszystkim na przebudowie zniszczonych przez przemysł drzewostanów i zalesianiu nieużytków, dzięki czemu powstał m.in. Leśny Pas Ochronny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który do dziś pełni bardzo ważne funkcje, minimalizując uciążliwe skutki przemysłu, a jednocześnie będąc miejscem codziennego i świątecznego wypoczynku wielu mieszkańców Katowic. Z tej okazji przedstawiamy cztery zielone zakątki, które warto odwiedzić, by przekonać się, że Górny Śląsk to nie tylko przemysł, ale też wspaniałe tereny zielone!

Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów
Jeden z najcenniejszych obszarów w Katowicach znajduje się w dzielnicy Muchowiec. Teren stał się ostają dla wielu formacji naturalnej roślinności a także związanej z nią fauny. Ale Dolina Trzech Stawów to przede wszystkim najbardziej znany obszar rekreacyjny Katowic! Jego nazwa pochodzi od stawów, które istnieją tutaj już od XIX wieku. Obecnie stawów jest więcej i latem to właśnie tutaj przyjeżdżają tłumy katowiczan, by skorzystać z kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz wędkarskiego.

To także idealne miejsce dla miłośników dwóch kółek – przez cały obszar parku przebiega szeroka, bezpieczna ulica, która latem pełna jest rowerzystów a także osób jeżdżących na rolkach i deskorolkach. Dodatkowo działa tutaj stadnina koni oraz lotnisko Muchowiec, z którego korzystają amatorzy awionetek oraz szybowców z Aeroklubu Śląskiego.

Rezerwat florystyczny „Ochojec”
Katowice kryją też skarb dla miłośników pierwotnej natury! Na terenie dzielnicy Ochojec w 1982 roku powołano rezerwat przyrody, by chronić na Górnym Śląsku unikatową kolonię roślin górskich, która przetrwała dzięki nietypowemu mikroklimatowi doliny potoku Ślepiotka.

Malowniczy rezerwat ma 25 ha i poza cennym dla polskiej przyrody stanowiskiem liczydła górskiego występuje tutaj kilkanaście innych roślin górskich takich jak starzec kędzierzawy, starzec Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Urokliwe tereny są niewątpliwą atrakcja dla biegaczy, spacerowiczów oraz rowerzystów – w pobliżu rezerwatu przebiega szlak turystyczny.

Rezerwat „Las Murckowski”
Murcki, czyli południowa dzielnica Katowic, obejmuje w swoich granicach przepiękny kompleks leśny – Las Murckowski. Dzielnica, od której rezerwat otrzymał swoją nazwę, jest także kolebką górnictwa węglowego na Górnym Śląsku. Właśnie tutaj w XVII wieku pojawili się pierwsi osadnicy, którzy zajmowali się produkcją węgla i smoły drzewnej. W tym samym okresie wykorzystywano już płytko zalegające pokłady węgla, a w połowie XVII wieku założono pierwszą kopalnię KWK „Murcki”, która funkcjonowała aż do początków ubiegłego stulecia.

To w jej sąsiedztwie w 1953 roku utworzono leśny częściowy rezerwat przyrody „Las Murckowski”. Założycielskim celem rezerwatu jest ochrona lasu mieszanego zbliżonego do naturalnego, a za wyjątkowo cenne zbiorowiska roślinne przyrodnicy uznali kwaśną buczynę nizinną z majestatycznymi okazami buków i dębów, których wiek nierzadko datuje się na 150 lat! Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, w czasie spaceru lub rowerowej wycieczki możemy spotkać sarny lub dziki.

To doskonałe miejsce na spotkania z dziką naturą oddalone zaledwie o kilka kilometrów od centrum miasta! Dodatkowo w bliskim sąsiedztwie rezerwatu znajdują się ośrodek sportowo-wypoczynkowy Wesoła Fala, zbiornik wodny, korty tenisowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, restauracja, klub jeździecki, koło wędkarskie oraz domki kempingowe do wynajęcia. Z przyjemnością można spędzić tutaj aktywny weekend.

Giszowiec
Około 6 kilometrów od centrum Katowic, wśród gęstych lasów kryje się osiedle ogród Giszowiec. Jak wiele osiedli na Śląsku, wybudowane zostało na początku XX wieku z myślą o mieszkaniach dla górników z pobliskiej kopalni, jednak jego zabudowa w niczym nie przypomina tradycyjnego osiedla.

Tutejsze baśniowe domy są kolorowe, mają wysokie dachy kryte piękną dachówką. Ta bajkowa wioska z całą pewnością jest unikatowa na skalę całego kraju! W pobliżu Giszowca znajdują się dwa stawy – Janina oraz Barbara, które są głównym celem spacerów mieszkańców dzielnicy. Znajduje się tutaj ośrodek rekreacyjno-sportowy, znajdziemy tu też ścieżki rowerowe oraz cztery szlaki turystyczne PTTK, które zimą wykorzystywane są do uprawiania narciarstwa biegowego.

Wszystkie te zielone zakątki Katowic znajdują się w niedalekiej odległości od centrum – dojazd do nich jest łatwy przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej. Można też zdecydować się na spacer. Przy wyborze hotelu najlepiej kierować się opiniami innych użytkowników i wybierać polecane przez innych użytkowników hotele. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się katowicki Best Western Premier. Hotel zlokalizowany jest przy Parku Śląskim – około 5 km od centrum miasta. Bliskość parku, zapewnia spokój i ciszę, a dostępne połączenia komunikacyjne, szybki transport do centrum.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto