Czad Chorzów

Czad Chorzów. Trwa druga edycji akcji "Czujny Chorzów" (© arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czad Chorzów. Trwa druga edycja akcji „Czujny Chorzów”. Magistrat kupi 145 czujek tlenku węgla i dymu. W zeszłym roku takie urządzenia zainstalowano m.in. w noclegowani przy ul. Katowickiej.

Czad Chorzów

O tym, jak czad jest niebezpieczny, przekonujemy się każdego roku, zwłaszcza w tzw. sezonie grzewczym, kiedy nasze domowe systemy ogrzewania idą pełną parą, a okna mamy szczelnie zamknięte. W Chorzowie czasami nie ma dnia, kiedy nie docierałaby do nas informacja o podtruciu tlenkiem węgla

Tylko w tym roku od początku kwietnia do połowy listopada straż pożarna interweniowała 30 razy do zdarzeń, gdzie wystąpiło podejrzenie pojawienia się „cichego zabójcy”. Poszkodowanych zostało 16 osób dorosłych i 12 dzieci.

Ale Arkadiusz Labocha ze straży pożarnej mówi, że widać zmianę świadomości mieszkańców odnośnie tego zagrożenia.

-Jest coraz więcej zgłoszeń odnośnie podejrzenia wystąpienia w mieszkaniu tlenku węgla. Coraz więcej mieszkań posiada czujki tlenku węgla. Ta edukacja, którą cały czas prowadzimy powoduje, że w granicach administracyjnych Chorzowa od wielu lat na szczęście nie mieliśmy żadnej ofiary śmiertelnej - dodaje.

Poza kampanią edukacyjną, miasto w zeszłym roku rozpoczęło akcję „Czujny Chorzów”. W jej ramach zakupiono wówczas ok. 160 urządzeń, wykrywających czad i zadymienie. Zainstalowano je w mieszkaniach, pięciu obiektach koordynowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz w noclegowni przy ul. Katowickiej. W tym roku akcję powtórzono.

- Czujki trafią do budynków na ul. Dąbrowskiego, Truchana, Wolności, Powstańców, Raciborskiej, Batorego i Wyspiańskiego. To miejsca, w których statystycznie mieliśmy najwięcej interwencji związanych z występowaniem tlenku węgla w ostatnich latach - mówi Janusz Gancarczyk, komendant PSP w Chorzowie.

Do końca listopada zakupionych zostanie 133 czujek tlenku węgla, 15 czujek zadymienia i jeden mini system przeciwpożarowej, który będzie zainstalowany w Domu Opieki przy ul. Wandy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!