Chorzów: Od środy, 6 grudnia, rodzice pacjentów Centrum Pediatrii i Onkologii mogą korzystać z nowych leżanek. Nowe, składane łóżka trafiły na oddział niemowlęcy i patologii noworodka i od razu przypadły do gustu rodzicom, którzy czasem przez całe dnie i noce dotrzymują towarzystwa swoim maleństwom.

- Wiadomo, że w szpitalu nigdy nie ma takich warunków, jak w domu. Najważniejsze to móc być z dzieckiem cały czas, tulić je i pielęgnować, kiedy ono tego najbardziej potrzebuje - mówi Monika Kuśmierz, mama dwutygodniowego Mikołaja, który trafił do chorzowskiej placówki z żółtaczką.

Kobieta przyjechała do szpitala aż z Tychów, bo jak podkreśla, wiedziała, że tu będzie mogła czuwać przy swoim synku całą dobę. - Pamiętam cały czas, jak pięć lat temu hospitalizowany był starszy syn. Nie mogłam być przy nim, tylko koczowałam z termosem i kanapkami na pufie pod windą, aż mnie zawołają na karmienie - wspomina. - Wtedy sytuacja była trochę inna, bo syn leżał na OIOM-ie, ale kiedy go przewieźli już na oddział, to musiałam sporo czekać aż jakieś łóżko się dla mnie zwolni - opowiada.

- Na naszym oddziale mamy rozkładane łóżka dla rodziców, ale zależy nam na stałym podnoszeniu komfortu pobytu. Kiedy rozpoczyna się okres infekcyjny zdarza się, że pacjentów jest tak dużo, że musimy posiłkować się rozkładanymi leżakami, które nie są już tak wygodne. Dlatego sami postanowiliśmy zgłosić się do EMOstrefy.pl - mówi dr n. med. Regina Ulfig-Maślanka, ordynator oddziału niemowlęcego i patologii noworodka w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii.

Bliskość rodziców podczas pobytu dziecka w szpitalu ma duży wpływ na proces leczenia małych pacjentów. - Nie wyobrażam sobie, aby chore, nieszczęśliwe dziecko przebywało w szpitalu samo. Rodzic jest dla niego gwarancją bezpieczeństwa. Przytulanie ma dobroczynny wpływ na jego samopoczucie, obniża poziom stresu, pozwala szybciej wyzdrowieć - zazna- cza dr n. med. Ulfig-Maślanka.

Inicjatywa tworzenia EMO-stref, które umożliwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi, realizowana jest od 2016 roku w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być”. Takich miejsc - firmowanych niebieskim koalą Emo - w szpitalach dziecięcych powstało już 37 w całym kraju. Złożyło się na nie łącznie 47 leżanek i 19 foteli do kangurowania. Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii jest czwartą placówką w woj. śląskim, która dostała takie leżanki.

Szpitale inwestują w leżanki. To koniec ze spaniem na podłodze?

- Jedną z pierwszych EMO-stref, jakie otwieraliśmy w 2016 roku, była ta w szpitalu w Rudzie Śląskiej, a pierwszymi testerami naszego sprzętu - mama i trojaczki, które się tam urodziły - wspomina Olga Walentynowicz, koordynatorka wydarzenia . Rozkładane łóżka fundator projektu przekazał też szpitalowi w Tarnowskich Górach. W październiku trzy leżanki i fotel do kangurowania najmłodszych pacjentów otrzymał oddział neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Jakość paliw w woj. śląskim. Wyniki kontroli stacji benzynowych i LPG [raport UOKiK: 2017]Stało się! Toma Hanks dostał maluszka od bielszczanki [ZDJĘCIA, WIDEO]Ta śląska wieś zniknie pod wodą! Zobacz jak przed zalaniem wyglądają Nieboczowy [ZDJĘCIA]Kultowe dyskoteki w Śląskiem: Pod koniec lat 90. bawiły się tam tłumy [ZDJĘCIA]
tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 11 - 24.11.17 - 01.12.17]

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!