Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Olimpiada z astronomii w WPKiW skończy się międzynarodowym skandalem?

Łukasz Respondek
W 2010 roku najlepsi polscy astronomowie byli w Pekinie
W 2010 roku najlepsi polscy astronomowie byli w Pekinie Marzena Bugała
To ma być impreza, która wypromuje nasze województwo i przede wszystkim Planetarium Śląskie, a uczestniczy V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki za kilka lat będą tu chętnie wracać, jako najlepsi naukowcy świata.

Tymczasem część z nich może tu w ogóle nie przylecieć. Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju nie chce wydać wiz umożliwiającej przebywanie na terenie naszego kraju siódemce osób z Indii.

Honorowy patronat nad imprezą objął nad prezydent Bronisław Komorowski. Ale to najwyraźniej na rekomendację w konsulacie nie wystarcza. Wydawać by się mogło, że wydarzenie tego formatu nie może sprawiać dodatkowych trudności. Stało się inaczej:

- Od półtorej miesiąca wymieniamy pisma z konsulatem.Nie ma żadnych efektów, a już we wtorek Hindusi mają wylecieć do Polski - denerwuje się odpowiedzialny za organizację olimpiady Lech Motyka, dyrektor Planetarium.

Jego zdaniem sytuacja może zakończyć się międzynarodowym skandalem. -Wiele rozmów z urzędnikami pracujących tam polskich placówek dyplomatycznych nie przynosi rezultatu. Sprawa utknęła w miejscu.

Cztery poprzednie międzynarodowe olimpiady odbyły się w Indonezji, Tajlandii, Iranie i Chinach.

- Były traktowane przez władze tych krajów w sposób priorytetowy, a reprezentujący na nich Polskę uczestnicy, zdobywający najwyższe laury. Teraz może dojść do pierwszego skandalu - martwi się Lech Motyka.

Wiz nie przyznano pomimo zaproszeń, imiennych list zawierających dane osobowe, numery paszportów, biletów lotniczych, potwierdzeń rezerwacji w hotelach i wszelkich potrzebnych danych przesyłanych drogą elektroniczną, pisemną i rozmów telefonicznych.

W Mombaju wizy załatwia siedem osób: dwóch opiekunów i pięciu uczestników.

- To najlepsi młodzi astronomowie w kraju, który ma ponad miliard mieszkańców To absolutna elita - tłumaczy Motyka.

Dziś na temat wiz dyrektor Planetarium ma rozmawiać z marszałkiem Sejmu Stefanem Niesiołowskim.

- Mam nadzieję, że uda się je załatwić do poniedziałku. Inaczej olimpiada straci na prestiżu - twierdzi.

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych poinformowano nas, że od ręki została wydana jedna wiza w konsulacie w New Dehli. Według informacji, które ministerstwo zdobyło w konsulacie w Mumbaju, uczestnicy wnioski o wizy składali dopiero w ostatnich dniach.

Biuro prasowe ministerstwa tłumaczy też, że w procesie wizowym konsul podejmuje decyzje indywidualnie na podstawie dokumentów składanych przez aplikującego oraz oceny wiarygodności zainteresowanego.

Rekord drużyn

Idea organizowania Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki narodziła się w 2006 roku w Bangkoku.

Jej pomysłodawcami było pięć państw: Indonezja, Tajlandia, Iran, Chiny i Polska. Na czterech dotychczasowych olimpiadach reprezentacja naszego kraju zdobyła cztery złote medale, siedem srebrnych i jeden brązowy.

Tym razem o medale będą walczyć O medale będzie walczyć rekordowa liczba 31 drużyn m.in. z Bangladeszu, Boliwii, Brazylii, Egiptu, Indii, Kazachstanu, Korei Południowej, Portugalii, Sri Lanki, Turcji. Ich członkowie muszą nie mieć ukończonych 19 lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto