Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: 46 stacji wypożyczeń rowerów

Olga Krzyżyk
Chorzów: 46 stacji wypożyczeń rowerów
Chorzów: 46 stacji wypożyczeń rowerów Olga Krzyżyk
W Chorzowie będzie największy na Śląsku system wypożyczalni rowerów. Planowo uruchomiony zostanie na wiosnę 2018 roku. W mieście będzie aż 46 stacji rowerowych, a w każdej z nich po 10 rowerów do wypożyczenia. System ten ma spełniać funkcje rekreacyjne, ale także transportowe (dojazdy do szkoły, do pracy).

Wypożycz rower w jednej z 46 stacji
Miasto pozyskało prawie 32 mln zł na projekt „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Co to oznacza? To, że w przyszłym roku mieszkańcy Chorzowa będą mogli korzystać z 460 miejskich rowerów. W mieście będzie aż 46 stacji, gdzie taki rower będzie można wypożyczyć.

- Od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 460 rowerów miejskich. Czerpiąc z doświadczeń innych miast, postanowiliśmy uruchomić aż kilkadziesiąt stacji rowerowych na raz. Okazuje się bowiem, że rower miejski sprawdza się tylko tam, gdzie korzystanie z niego jego jest wygodne i stanowi realną alternatywę dla samochodu - tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

To nie jedyna rowerowa inwestycja w mieście. Pod estakadą powstanie parking Bike&Ride na prawie 100 rowerów. Od tego miejsca poprowadzone będą ścieżki rowerowe. W całym mieście przybędzie ponad 20 kilometrów dróg rowerowych.

- Mamy nadzieję, że kompleksowe rozwiązania przekonają chorzowian do przesiadki z samochodu na rower - dodaje prezydent Kotala

Tu zobaczysz mapkę zaplanowanych stacji rowerowych:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1c3C9bWtHQNcAJUlFgED9phU5BH8&ll=50.294264140779%2C18.95178784359439&z=13

Zielona fala i nowy system zarządzania ruchem
W Chorzowie wdrożony zostanie także liniowy system zarządzania ruchem. Program obejmie wszystkie skrzyżowania w mieście.

- Dzięki temu na bieżąco będziemy mogli reagować na wszelkie utrudnienia na drogach – wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

– „Zielona fala”, priorytetowe przejazdy autobusów i elektroniczne tablice informacyjne to tylko część zalet nowego systemu – dodaje zastępca prezydenta.

Inwestycje będą realizowane w latach 2018-2019. Ich całkowity koszt to ponad 37,5 mln zł (wraz ze zrealizowaną już inwestycją - budową centrum przesiadkowego).

Liniowy system zarządzania ruchem będzie kierował ruchem wszelkich pojazdów. Zostały wyodrębnione główne szlaki, na których występują problemy i można je usprawnić, by ruch był płynny. W 8 miejscach będą tablice z informacjami o nasyceniu ruchu i podpowiedź w wyborze innej trasy, z krótszym czasem przejazdu. Ponadto kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji mobilnej na smartfony i tablety, która podpowie wybór trasy w zależności od nasilenia ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto