Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim. Ponad 120 lokalizacji! Tam uważajcie! [LISTA MIEJSC]

AREK
Barszcz Sosnowskiego atakuje! W województwie śląskim potwierdzono już ponad 120 lokalizacji rośliny, która grozi poważnymi oparzeniami. Jeżeli zauważycie Barszcz Sosnowskiego nie dotykajcie go! Sprawdź na mapie, zgłoszone lokalizacje Barszczu Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim. Ponad 120 lokalizacji! Tam uważajcie! [LISTA MIEJSC]

Temat niebezpiecznego Barszczu Sosnowskiego wraca jak bumerang każdego lata. Nic dziwnego, co roku pojawiają się nowe miejsca w których mieszkańcy zauważają roślinę.

Barszcz Sosnowskiego może osiągać w Polsce nawet 3,5 m. Zwykle rośnie w miejscach wilgotnych. Można go spotkać zarówno na wsiach, jak i w mieście. Trudno usuwać barszcz Sosnowskiego. Korzeń rośliny może sięgać nawet do 2 m w głąb ziemi. Pozornie nieszkodliwy chwast - wyglądem przypominający zbyt duży koper – jest bardzo niebezpieczny.

Przebywanie w okolicy rośliny może skończyć się poważnymi oparzeniami. Związki zawarte w soku barszczu wywołują oparzenia II i III stopnia.

Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Gdzie zgłosić ten fakt?

Jeśli zauważyłeś gdzieś barszcz Sosnowskiego, zgłoś ten fakt straży miejskiej. Można też zrobić zdjęcie i wysłać komunikat na stronę barszcz.edu.pl. Portal tworzy mapy stanowisk rośliny. Informacje zebrane przez barszcz.edu.pl są wykorzystywane m.in. przez Ministerstwo Środowiska, GDOŚ oraz powiaty i gminy w całym kraju.

Występowanie barszczu Sosnowskiego można zgłosić też w odpowiednim wydziale w urzędzie gminy.

Na stronie barszcz.edu.pl stale jest aktualizowana mapa z występowaniem tej rośliny. W województwie śląskim potwierdzono ponad 120 lokalizacji Barszczu Sosnowskiego. Można go spotkać w okolicach: Gliwic, Piekar Śląskich, Mysłowic, Mikołowa, Katowic, Czerwionki-Leszczyn czy Częstochowy. Obecnie wśród zgłoszonych lokalizacji, a jeszcze nie potwierdzonych są m.in.: Tarnowskie Góry, Ruda Śląska i Radlin.

Sprawdź gdzie natknięto się na obecność Barszczu Sosnowskiego w woj. śląskim - te lokalizacje zgłosili ludzie. Zobacz galerię:

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia, które długo się leczy

Oparzenia wywołane barszczem Sosnowskiego długo się leczy. Kontakt z rośliną może skończyć się bolesnymi ranami. Barszcz Sosnowskiego jest w stanie wywołać oparzenia II i III stopnia. Poziom zniszczeń skóry po ataku rośliny można porównać np. do oblania wrzątkiem. Co gorsza, oparzyć się można na odległość - wszystko dlatego, że barszcz Sosnowskiego wydziela specyficzne olejki. Kiedy dostaną się na skórę, zmieniają jej ochronne właściwości. Znacznie osłabiają możliwości obrony przed światłem słonecznym. Jeśli po dostaniu się olejku na skórę wystawi się ją na działanie słońca, wówczas do oparzenia dojdzie bardzo szybko.

Jakie są objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego?

  • pojawiają się pęcherze i rany na skórze;
  • dochodzi do zawrotów i bólów głowy;
  • niekiedy olejki eteryczne wywołują wymioty.

Jak leczyć oparzenia po barszczu Sosnowskiego?

Oparzenia po barszczu Sosnowskiego należy szybko zaleczyć. Jeśli na skórze pojawiły się charakterystyczne pęcherze po kontakcie z rośliną, działaj niezwłocznie.

  1. Przemyj oparzenie dużą ilością wody.
  2. Szybko skontaktuj się z lekarzem.
  3. Nie wystawiaj skóry na działanie słoneczne przynajmniej przez 48 godzin.
  4. Pęcherze posmaruj maścią kortykosteroidową.
  5. Zastosuj wapń, żeby uniknąć reakcji alergicznej.

Barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim. Ponad 120 lokalizacji! ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto