Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

150 hektarów lasu nie wyrośnie, bo śmiecimy

Beata Sypuła
Zapewne kochasz wypoczynek na łonie przyrody. Tak bardzo, że zostawiasz trwały ślad po swym pobycie. W lasach i parkach miesiącami kołyszą się na gałęziach strzępy foliowych toreb, prażą w słońcu butelki, rdzewieją puszki. Może któraś z nich należała do ciebie? Ktoś to musi posprzątać.

- Lasy Państwowe wydają na sprzątanie w ciągu roku około 20 mln zł, a katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych blisko 1,5 mln zł - mówi Krzysztof Chojecki, rzecznik RDLP w Katowicach. Gdybyśmy nie śmiecili, za tę kwotę można by zasadzić drzewa na powierzchni 150 ha lub wybudować około 15 miejsc postojowych albo kilka parkingów śródleśnych. Niestety - pieniądze te idą na wywożenie śmieci. Kwota byłaby jeszcze wyższa, gdyby do akcji usuwania śmieci, co roku we wrześniu nie ruszało tysiące młodych ludzi, którym jeszcze nie stępiła się wrażliwość na piękno natury. Dziś przystąpią oni po raz 17. do corocznej akcji "Sprzątania Świata" - czyli wymiatania brudu po wszystkich, którzy tej wrażliwości nie mają.

Akcję "Clean up the World" w 1989 roku wymyślił Ian Kiernan, który zorganizował sprzątanie plaż w Sydney. Do sprzątania przyłączyło się wówczas 40 tys. Australijczyków. Dziś w sprzątaniu świata uczestniczy 150 krajów.

Polska przystąpiła do tej akcji dość późno, bo w 1994 r., kiedy Mira Stanisławska-Meysztowicz założyła fundację Nasza Ziemia i rozpoczęła społeczną kampanię edukacyjną "Sprzątanie Świata". W naszym regionie promuje ją od 1997 r. fundacja Zielonej Ligi.

- W piątek 10 września sprzątamy we wszystkich nadleśnictwach katowickiej dyrekcji. Tego dnia 10-15 osobowe grupy dzieci, wraz z nauczycielem i przewodnikiem-leśnikiem, wyruszą na wyznaczone wcześniej trasy sprzątania. Po drodze, leśnik opowie dzieciom o lesie i jego tajemnicach - zapowiada Anna Tarkowska z katowickiej Zielonej Ligi.

Motto tegorocznego sprzątania brzmi: "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Za tydzień gościem akcji w Koszęcinie będzie Mira Stanisławska-Meysztowicz i zespół "Śląsk". Na pamiątkę zasadzą drzewa w parku pałacowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto