Wybierz region

Wybierz miasto

  Od wczoraj w Skansenie króluje drewniana rzeźba

  Autor: MAREK KOWALKA

  2003-07-07, Aktualizacja: 2004-12-18 18:58 źródło: Dziennik Zachodni

  Wernisaż wystawy "Patroni Europy w sztuce" odbył się wczoraj w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Ekspozycja została opracowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w w Bielsku-Białej.

  Wernisaż wystawy "Patroni Europy w sztuce" odbył się wczoraj w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Ekspozycja została opracowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w w Bielsku-Białej. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Zbigniew Micherdziński z bielskiego ROK-u. Można ją oglądać w spichlerzu z Wojkowic do 10 sierpnia. Rzeźby drewniane na wystawie pochodzą z Polski, Czech i Słowacji. Wśród autorów polskich są artyści z Zakopanego, Pienin, Beskidów, "Czarnego Śląska". Między innymi są to Antoni Toborowicz z Woli Libertowskiej, Kazimierz Idzi z Wieliczki, a z malarzy Franciszek Kurzeja czy Władyslaw Luciński.  - Patroni Europy to święci wyniesieni na ołtarze przez papieży Pawła VI i Jana Pawła II: św. Benedykt, św. Cyryl i Metody, św. Katarzyna Sieneńska, św. Brygida Szwedzka i św. Benedykt od Krzyża. Ta wystawa pokazuje, jak różni artyści ich przedstawiają - wyjaśnia Micherdziński.
  Druga wystawa nosi tytuł "Leszek Korzekwa - śląski Wit Stwosz". Rzeźbiarz ten urodził się 17 kwietnia 1953 roku w Świętochłowicach i mieszka tam nadal. Jak sam wspomina, jego początki zainteresowania sztuką sięgają dzieciństwa, gdy jako młody chłopak wykonał w całości z plasteliny model Bitwy pod Grunwaldem. Nieco później zainteresował się na krótko rzeźbieniem w glinie. W 1981 roku będąc bez pracy, rozpoczął kolejny etap w swoim życiu - rzeźbienie w drewnie. Pierwsze prace, jakie wykonywał, to wysmukłe krzyże. Aby utrzymać się z pracy rzeźbiarskiej, musiał skończyć kurs. W lipcu 1985 r. zdał egzamin czeladniczy z rzeźbiarstwa w drewnie.

  - Z kolei ekspozycja rzeźby Leszka Korzekwy jest podsumowaniem dotychczasowej twórczości - wyjaśnia Damian Adamczak z GPE Skansen. - Blisko 20 lat pracy twórczej skłania do pokazania jego twórczości w sposób przekrojowy. Jubileuszowej wystawie towarzyszą dodatkowo prace nieżyjącego przyjaciela Leszka Korzekwy, Janka Cupka. W tytule został trochę przekornie nazwany śląskim Witem Stwoszem. Ma to jednak swoje uzasadnienie, bo jest artystą czerpiącym inspiracje z gotyckiej rzeźby.
  Interesuje się dawną sztuką średniowieczną oraz stale pogłębia swoją wiedzę. Rzeźbi głównie niewielkie figury z drewna lipowego. W drewnie przedstawia przede wszystkim wizerunki świętych: Chrystusa Frasobliwego, Madonny, Świętej Rodziny, Apostołów, św. Antoniego itd. Swoje niezwykle starannie wykonane rzeźby polichromuje - opowiada o rzeźbach Adamczak.
  Ta wystawa jest również czynna do 10 sierpnia. Można ją oglądać w spichlerzu z Warszowic.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)